Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śląsk
12.04.2014 07:38

Palikot: "uznajemy odrębność etniczną Ślązaków"

Palikot uczestniczył w prezentacji kandydatów do Parlamentu Europejskiego koalicji Europa Plus Twój Ruch. Liderem śląskiej listy jest znany reżyser i Ślązak Kazimierz Kutz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zadeklarował wczoraj w Katowicach, że jego ugrupowanie uznaje odrębność etniczną Ślązaków i opowiada się za przyznaniem im takich praw, jakie mają inne mniejszości narodowe i etniczne w Polsce.

Palikot uczestniczył w prezentacji kandydatów do Parlamentu Europejskiego koalicji Europa Plus Twój Ruch. Liderem śląskiej listy jest znany reżyser i Ślązak Kazimierz Kutz.

_ - To są dwie kwestie - czy uznajemy odrębność etniczną Ślązaków i uznajemy, ze wszystkimi dzisiejszymi możliwościami, jakie mają inne mniejszości w Polsce, jak niemiecka, białoruska czy litewska. To powinien Śląsk dostać _ - powiedział Janusz Palikot. _ - Inaczej by mnie tu nie było _ - wtrącił Kutz.

Drugą kwestią - jak mówił lider Twojego Ruchu - jest zakres autonomii, czyli decydowania o niektórych aspektach polityki regionalnej, np. podatkowym, na szczeblu regionów. Palikot opowiada się za społeczną debatą na ten temat, która _ obniży poziom lęku _.

_ - Śląsk przez lata był uważany za region zamożny, w który się inwestowało, oczywiście również eksploatowało. Ponieważ to jeden z najbogatszych regionów Polski, jest pewien lęk w pozostałych częściach Polski, że gdyby te szczególne uprawnienia były nadmiernym kosztem budżetu centralnego, ucierpiałyby inne regiony. Trzeba coś wynegocjować, a tej dyskusji w Polsce nie ma _ - powiedział Palikot.

Jak mówił, moment na taką dyskusję nie jest obecnie dobry ze względu na sytuację na Ukrainie, rozbijanej _ poprzez regionalizację _. _ Nad tematem ciąży więc strach. Ja jestem jednak za autonomią, Polska na niej zyska, jeśli to nie będzie kosztem jej rozbicia, bo Polski dzielnicowej nie chcemy _ - dodał.

Zachęcał regionalne środowiska społeczne i polityczne do przygotowania konkretnych propozycji, które mogłyby być ważnym elementem takiej dyskusji. - _ Kiedy się temat odczaruje, poziom lęku znacznie spadnie. Trzeba jednak mówić językiem XXI wieku, a nie resentymentów XX wieku _ - zaznaczył.

Kutz ocenił, że takim stawianiem sprawy odrębności, Ślązaków w przeszłości i obecnie _ wypycha się z Polski _. _ Bo nie można żyć cały czas w świadomości, że nie jest się w pełni obywatelem, że jest się dwuznacznym, gorszym, który za mało kocha Polskę _ - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl
Opanowano pożar gazociągu na Śląsku Na miejscu trwają prace ziemne, prowadzone przez służby gazowe
Szef parabanku podejrzany o oszustwo Zarzut prowadzenia działalności bankowej bez zezwoleń i oszustw przedstawiła prokuratura prezesowi katowickiej spółki Nova New.
Oni najskuteczniej pozyskują fundusze unijne Małe i średnie firmy z województwa śląskiego inwestują w tym roku mniej niż spółki z innych województw. Są natomiast najbardziej aktywne w pozyskiwaniu unijnych środków na inwestycje.
Tagi: śląsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz