Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palestyńczycy złożą wniosek o przyjęcie do ONZ

0
Podziel się:

Palestyński prezydent Mahmud Abbas wyklucza jednocześnie dalsze negocjacje z Izraelem.

Palestyńczycy złożą wniosek o przyjęcie do ONZ
(PAP/EPA)

Palestyński prezydent Mahmud Abbas przedłoży 20 września wniosek o przyjęcie państwa palestyńskiego do ONZ - poinformował minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Rijad al-Malki.

Prośba zostanie złożona na ręce sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna w dniu otwarcia kolejnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - dodał al-Malki.

Palestyńczycy ogłosili już w lipcu, że będą się ubiegać o status państwa członkowskiego ONZ i zwrócą się w tej sprawie we wrześniu do Rady Bezpieczeństwa, wykluczając zarazem podjęcie kolejnych rokowań z Izraelem, zanim Autonomia nie zostanie przyjęta do ONZ.

W środę amerykańskim kongresmenom prezydent Izraela Szimon Peres powiedział, że proklamowanie przez Palestyńczyków w ONZ własnego państwa będzie pozbawione znaczenia i tylko przedłuży konflikt, zamiast go rozwiązać.

Perez liczy na to, że rokowania wznowione zostaną przed wrześniową sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na której spodziewane jest głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie Palestyny do grona państw członkowskich organizacji. Izrael odrzuca takie rozwiązanie, bowiem jego zdaniem byłoby ono _ jednostronne _. Również USA zapowiadają zawetowanie takiej decyzji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Obecnie Autonomia Palestyńska ma w ONZ status obserwatora.

O konflikcie palestyńsko-izraelskim czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t149125.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niepodlegla;palestyna;izrael;szantazuje,10,0,866826.html) Niepodległa Palestyna? Izrael szantażuje w razie ogłoszenia niepodległości przez Palestyńczyków, Izrael mógłby unieważnić dotychczasowe porozumienia pokojowe, pisze AP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t137269.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/palestyna;stanie;sie;czlonkiem;onz,232,0,860904.html) Palestyna stanie się członkiem ONZ? - _ Palestyńczycy zażądają we wrześniu statusu pełnego członka w ONZ dla Palestyny _ - oświadczył prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)