Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Palestyńczycy trafili do aresztu za jeżdżenie autobusem

Działacze zwani Freedom Riders protestowali przeciw dyskryminacji palestyńskich pasażerów na Zachodnim Brzegu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sześciu palestyńskich aktywistów otoczonych przez dziesiątki reporterów wyprowadzono wczoraj z autobusu dla izraelskich osadników. Działacze zwani _ Freedom Riders _ protestowali przeciw dyskryminacji palestyńskich pasażerów na Zachodnim Brzegu.

Akcja palestyńskich aktywistów, którzy wsiedli do autobusu przeznaczonego dla izraelskich osadników, była mocno rozreklamowana i miała zwrócić uwagę mediów na to, co protestujący nazwali _ dyskryminacyjnymi metodami _. Protest był transmitowany na żywo w internecie.

Ograniczenia narzucane przez Izrael na Zachodnim Brzegu dotyczą zwłaszcza swobody podróży. Izrael tłumaczy to względami bezpieczeństwa, mającymi zapobiec m.in. zamachom samobójczym w autobusach.

Po około 20-minutowej, całkowicie spokojnej jeździe policja wsiadła do autobusu na jednym z punktów kontrolnych na przedmieściach Jerozolimy. Funkcjonariusze zażądali od Palestyńczyków okazania dokumentów zezwalających na wjazd do Jerozolimy. Protestujący, ubrani w koszulki z napisami _ sprawiedliwość _ i _ wolność _, nie mieli przepustek. Odmówili opuszczenia autobusu. Godzinę później policjanci wyprowadzili działaczy z pojazdu i zabrali ich na pobliski komisariat - relacjonuje agencja AP.

Według AP, wtorkowa akcja w autobusie jest przykładem pokojowych protestów Palestyńczyków, których działanie w tym przypadku wzorowane było na metodach _ Freedom Riders _, amerykańskiego Ruchu Praw Obywatelskich, walczącego z segregacją rasową.

_ - Właśnie taki sposób presji powinien być wywierany na Izrael, by zmusić go do zakończenia nielegalnych praktyk _ - powiedział jeden z palestyńskich działaczy.

Mieszkanka żydowskiego osiedla Rimonim, Maggie Amir, uważa, że Palestyńczycy nie powinni mieć możliwości jazdy _ izraelskimi _ autobusami. - _ To nasz autobus. My się boimy _ Palestyńczyków - powiedziała.

Na Zachodnim Brzegu, gdzie mieszka około 2,5 mln Palestyńczyków oraz około 300 tys. żydowskich osadników, istnieją dwa oddzielne systemy transportu autobusowego. Choć prawo nie zabrania Palestyńczykom jazdy _ izraelskimi _ autobusami, nie mają oni zazwyczaj wstępu na osiedla, między którymi kursują pojazdy. Palestyńczycy potrzebują też przepustek na wjazd do Jerozolimy, gdzie większość autobusów kończy kurs.

Czytaj więcej o sytuacji na Bliskim Wschodzie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t99706.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/narasta;konflikt;na;bliskim;wschodzie;izrael;karze;palestyne,107,0,966507.html) To cena za wejście do UNESCO. 100 mln USD To nie pierwszy raz, kiedy Izrael stosuje szantaż finansowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t84525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;nie;zajmie;sie;wnioskiem;palestyny,52,0,964916.html) Historyczny wniosek upadnie? Grozi weto Do Rady Bezpieczeństwa ONZ ma dzisiaj trafić raport ekspertów na temat ewentualnego uznania państwa palestyńskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t190205.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wstrzasajacy;raport;bili;kablami;razili;pradem,10,0,964874.html) Bili kablem, razili prądem. Relacje świadków Organizacja ochrony praw człowieka Human Rights Watch oskarżyła reżim w Syrii o zbrodnie przeciwko ludzkości.
Tagi: stosunki izrael-palestyna, palestyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz