Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palestyńczycy doczekali się swojego Drzymały

0
Podziel się:

Palestyńczycy mieszkający w strefie C okupowanego przez Izrael
Zachodniego Brzegu mają nikłe szanse na otrzymanie pozwolenia na budowę.

Zachodni Brzeg
Zachodni Brzeg (AP/Fotolink/East News)

Palestyńczycy mieszkający w strefie C okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu mają nikłe szanse na otrzymanie pozwolenia na wybudowanie czegokolwiek. Jeśli budują na dziko, muszą liczyć się z groźbą wyburzenia. Rozwiązaniem mogą okazać się domy na kółkach.

Mobilna klinika, która w tym tygodniu przyjechała do Al-Waladży, palestyńskiej wioski na Zachodnim Brzegu, jest próbą przechytrzenia systemu wojskowej okupacji. Jeśli izraelska administracja wyda nakaz wyburzenia kliniki, mobilną przychodnię wystarczy przesunąć na sąsiednią działkę.

_ Klinika spełnia standardy jak w tradycyjnym budynku. Z tą różnicą, że gdy tylko izraelskie władze wydadzą nakaz wyburzenia, możemy przenieść ją w inne miejsce, zmuszając każdą zmianą lokalizacji izraelskie władze do rozpoczęcia nowego procesu starania o nakaz wyburzenia _ - mówi architekt odpowiedzialny za realizację projektu Alberto Alcalde Villacampa.

_ Klinika ma stanowić wyzwanie i zwrócić uwagę na sytuację Palestyńczyków mieszkających w strefie C Zachodniego Brzegu. W strefie C, znajdującej się pod izraelską administracją wojskową, nie ma możliwości budowania legalnie. Nawet jeśli w teorii Palestyńczycy mogą się ubiegać o pozwolenia, w praktyce prawie nigdy ich nie dostają _ - dodaje Alcalde.

W wielu miejscach strefy C brakuje dostępu do bieżącej wody, ścieków i prądu. Dlatego klinika ma własne zbiorniki na wodę i jest zasilana prądem z paneli słonecznych umieszczonych na jej dachu. Dzięki temu lodówka na leki ma stały dopływ prądu. Wnętrze kliniki jest pokryte drewnem. Specjalna izolacja ścian pozwala utrzymać znośną temperaturę w środku nawet w najbardziej upalne dni.

Przyczepa ma też rozsuwane podłużne ściany, powiększając przestrzeń wewnątrz z 8 do 12 metrów kwadratowych, a niektóre elementy jej wyposażenia - jak łóżko czy stół są także mobilne. W ten sposób lekarz, pielęgniarz i pacjent będą mieć wystarczającą przestrzeń na swobodnie poruszanie się po klinice.

_ Klinika mogłaby być wyprodukowana w całości we Włoszech i tylko sprowadzona na Zachodni Brzeg. Ale dla nas ważne jest, żeby została zbudowana tutaj, w lokalnych warunkach przez palestyńskich pracowników z dostępnych na tutejszym rynku materiałów. Budowa trwała miesiącami, bo musieliśmy dostosować nasz projekt chociażby do maszyn, które miała firma Al Amour _ - tłumaczy Alcalde.

Mobilna przychodnia to prototyp. Oenzetowska agenda pomocowa UNDP planuje zlecenie produkcji kolejnych klinik właśnie tej palestyńskiej firmie. Jeśli okaże się w praktyce sukcesem, można się spodziewać nie tylko kolejnych punktów medycznych, ale również szkolnych klas czy biur na kółkach.

Klinika została zaprojektowana przez ARCo, włoską spółdzielnię architektów, a wypromowana przez organizację pozarządowa Vento di Terra. Projekt sfinansowały UNDP oraz fundusze pomocowe z Belgii i Włoch. Partnerem projektu jest też palestyńskie Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj więcej w Money.pl
John Kerry pogodzi Izrael z Palestyną? Obie strony najpewniej spotkają się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.
Oni już nie wierzą w pokój. Wojna trwa 55 procent ankietowanych uważa, że Amerykanom nie uda się wznowić procesu pokojowego i skłonić Palestyńczyków i Izraelczyków do zajęcia miejsc przy stole rokowań.
Barack Obama: "Spróbujcie wejść w ich buty" Podkreślił też, że Izrael musi ułożyć pokojowo stosunki z Palestyńczykami, jeśli chce zapewnić pomyślność dla Izraela jako ojczyzny narodu żydowskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)