Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palestyna państwem? Senat we Francji jest za

0
Podziel się:

Za niewiążącą rezolucją zagłosowało 153 senatorów, a przeciwko było 146.

Palestyna państwem? Senat we Francji jest za
(PAP/ EPA)

Francuski Senat niewielką większością głosów przyjął symboliczną rezolucję apelującą do rządu o uznanie Palestyny jako państwa. Za niewiążącą rezolucją zagłosowało 153 senatorów, a przeciwko było 146.

Rezolucja, która została przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Zgromadzenie Narodowe, niższą izbę francuskiego parlamentu, wzywa rząd, by uznał Palestynę jako państwo (obok Izraela), co sprzyjałoby rozwiązaniu konfliktu bliskowschodniego.

Rząd francuski popiera rozwiązanie w postaci dwóch suwerennych państw (Izraela i Palestyny), lecz uważa, że jest za wcześnie na uznanie palestyńskiego państwa. Francja, członek Rady Bezpieczeństwa ONZ z prawem weta, z najliczniejszą mniejszością żydowską i muzułmańską w Europie, usiłuje opanować rosnący antysemityzm w kraju i utrzymać dobre kontakty zarówno z Izraelem jak z państwami arabskimi.

Głosowania we francuskim parlamencie nastąpiły po podobnych inicjatywach w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, gdzie deputowani także wezwali rządy do uznania państwa palestyńskiego. 30 października szwedzki rząd jako pierwszy wśród krajów UE uznał palestyńską państwowość.

Czytaj więcej w Money.pl
Paryż uzna to państwo. "Niewiążąca rezolucja" Niewiążący wynik głosowania będzie mieć znaczenie symboliczne, podobnie jak przeprowadzenie w zeszłym miesiącu głosowania w analogicznej sprawie w parlamencie brytyjskim.
Demonstrują solidarność z Izraelem Około pięciu tysięcy osób wzięło udział w proizraelskiej manifestacji w Paryżu.
Nie żyje palestyński minister. Zginął w starciu... Reuters podaje, że izraelscy żołnierze uderzyli ministra, a Al-Dżazira informuje, że nawdychał się on gazu łzawiącego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)