Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakistan uwolnił mułłę Baradara - afgańskiego taliba nr 2

0
Podziel się:

Według Islamabadu uwolnienie Baradara ma na celu ułatwienie procesu pokojowego w Afganistanie wobec zbliżania się terminu wycofania stamtąd amerykańskich żołnierzy w 2014 roku.

Pakistan uwolnił mułłę Baradara - afgańskiego taliba nr 2
(AP/Fotolink/East News)
bEEMxvUB

Władze w Pakistanie zwolniły z więzienia mułłę Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcę dowódcy afgańskich talibów mułły Omara - poinformowało pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Według Islamabadu uwolnienie Baradara ma na celu ułatwienie procesu pokojowego w Afganistanie wobec zbliżania się terminu wycofania stamtąd amerykańskich żołnierzy w 2014 roku.

Prezydentowi Afganistanu Hamidowi Karzajowi zależy, aby Baradar wrócił do kraju, gdyż jest on przez władze postrzegany jako osobistość ciesząca się dostatecznie dużym szacunkiem, aby przekonać talibów do utrzymania pokoju po ponad dekadzie walk z dowodzonymi przez USA siłami NATO i siłami afgańskimi.

bEEMxvUD

Baradara aresztowano w Karaczi w styczniu 2010 r., gdy wydało się, że za plecami Pakistanu próbuje rozmów z przedstawicielami prezydenta Karzaja.

Afganistan uwolnił do tej pory z więzień 33 afgańskich talibów, jednak zdaniem wielu analityków - jak pisze AFP - nie miało to wpływu na proces pokojowy w Afganistanie, gdyż zwolnieni talibowie wrócili na tereny walk w oczekiwaniu na wypuszczenie bardziej znaczących postaci, takich właśnie jak mułła Baradar.

Pakistan uważany jest za kraj kluczowy dla amerykańskich wysiłków mających na celu ustabilizowanie sytuacji w Afganistanie. Zadanie to jest coraz bardziej naglące w miarę jak zbliża się termin wycofania amerykańskich żołnierzy.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w 1996 r. W roku 2001 zostali obaleni po inwazji sił międzynarodowych. Wielu obserwatorów obawia się, że mogą ponownie spróbować sięgnąć po władzę, kiedy siły zachodnie się wycofają.

bEEMxvUJ
Czytaj więcej w Money.pl
Talibowie zablili szefa komisji wyborczej Szef niezależnej komisji wyborczej Amanullah Aman zginął, gdy dwaj ludzie na motocyklu ostrzelali jego samochód w pobliżu domu ofiary - powiadomił rzecznik lokalnych władz Ebadullah Talwar.
Al-Kaida dostała nowe wytyczne dla dżihadu Zawahiri wzywa do powściągliwości w atakowaniu członków innych wyznań muzułmańskich i niemuzułmanów.
Zamach bombowy talibów. Nie żyje generał Pakistański generał zginął w dokonanym przez talibów zamachu bombowym w pobliżu granicy z Afganistanem - poinformowała pakistańska armia.
bEEMxvVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)