Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakiet onkologiczny zdestabilizuje polski system ochrony zdrowia?

0
Podziel się:

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent.

Pakiet onkologiczny zdestabilizuje polski system ochrony zdrowia?
(Andrzej Stawiński / Reporter)

Wejście w życie pakietu onkologicznego grozi destabilizacją całego systemu ochrony zdrowia - ostrzega Naczelna Rada Lekarska w apelu do premier Ewy Kopacz opublikowanym dziś na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej. NRL zwraca się o wstrzymanie wejścia w życie tych przepisów.

_ Naczelna Rada Lekarska, biorąc pod uwagę opinie licznych środowisk specjalistycznych stwierdza, że wejście 1 stycznia 2015 r. w życie tzw. pakietu onkologicznego grozi destabilizacją całego systemu ochrony zdrowia. W konsekwencji, nie poprawiając sytuacji pacjentów onkologicznych może istotnie pogorszyć szanse leczenia pozostałych chorych _ - napisano w apelu._ Naczelna Rada Lekarska widzi konieczność poprawy opieki onkologicznej w Polsce, jednak w obecnej sytuacji zwraca się do Prezesa Rady Ministrów o wstrzymanie wejścia w życie tych przepisów _ - napisano.

Dzień wcześniej Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach oceniła, że brak przepisów wykonawczych, programu pilotażowego i wystarczającej informacji na temat pakietu onkologicznego mogą spowodować problemy w jego realizacji. Podnosiła, że nie określono dotychczas precyzyjnie źródła finansowania planowanych zmian i że brakuje dostatecznych informacji ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ, pozwalających na ustalenie wysokości kosztów wdrożenia pakietu i wskazania źródła jego finansowania.

_ Wprowadzenie pakietu, przy poszanowaniu celu, w jakim został on ustalony, nie powinno odbywać się kosztem pozostałych pacjentów oraz doprowadzać do zmniejszenia wydatków na leczenie i świadczenia opieki zdrowotnej w pozostałych zakresach _ - napisali członkowie prezydium ORL w Katowicach.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach - mają się one znaleźć w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ. Premier Ewa Kopacz mówiła w listopadzie, że pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej zdaniem są na to wystarczające środki.

Czytaj więcej w Money.pl
Miała być rewolucja w leczeniu, będzie chaos? _ Brak przepisów wykonawczych, programu pilotażowego i wystarczającej informacji na temat tak zwanego pakietu onkologicznego mogą spowodować problemy w jego realizacji _.
Wiemy, kiedy wejdzie pakiet onkologiczny Resort zdrowia uruchomił informacyjny serwis.
Polacy jeżdżą usuwać zaćmę do Czech, bo... Największym zainteresowaniem cieszą się zabiegi usunięcia zaćmy, które spektakularnie poprawiają komfort życia, nie wymagają też długiego pobytu w szpitalu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)