Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pieniądze
21.03.2012 12:40

Paczki z banknotami wykryli celnicy

Celnicy odkryli trzy paczki z banknotami z Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kuby, Białorusi oraz Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Kotarba/East News)

W firmie kurierskiej w Białymstoku celnicy odkryli trzy paczki z banknotami z Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kuby, Białorusi oraz Ukrainy. W większości były to pieniądze wycofane z obiegu, ale o dużej wartości kolekcjonerskiej. Paczki nadano na Litwie.

Jak powiedział dziś rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki, to pierwszy taki przypadek w historii Służby Celnej. Banknoty były w trzech paczkach, które w sumie ważyły ponad 140 kg. Łącznie było tam 230 tys. sztuk banknotów zapakowanych w folię lub papier. Jak oceniają celnicy, pieniądze są fabrycznie nowe, mają kolejne numery seryjne.

Paczki nadano na Litwie, odbiorcą miał być obywatel Belgii. Rzecznik podlaskich celników dodał, że policyjni eksperci potwierdzili oryginalność banknotów.

_ - Wykryte przez celników banknoty zostały w większości wycofane z obiegu, nie noszą jednak śladów użytkowania. Ich wartość rynkowa, w oparciu o oferty na kolekcjonerskich serwisach aukcyjnych, została oszacowana na prawie 750 tys. zł _ - powiedział Czarnecki.

Celnicy na razie traktują przesyłkę jako kolekcję numizmatyczną, a nie walutę i ustalają, jak znalazła się na terenie Unii Europejskiej. Zwracają uwagę, że przesyłki pocztowe wykorzystywane są do przemytu m.in. papierosów, narkotyków oraz podrabianych lekarstw.

Czytaj więcej o pracy celników
Będzie więcej kontroli na polskich granicach Przed turniejem Euro 2012 na granicy, tylko w województwie lubelskim pracę znajdzie 114 nowych celników.
Rekordowy przemyt. Mówił, że to tylko karton Straty Skarbu Państwa z tytułu podatków, gdyby towar trafił na rynek, celnicy szacują na ponad 5 mln zł.
Będą ważne zmiany na granicy z Rosją Celnicy uruchomią program e-booking, ułatwiający zorganizowanym grupom przekraczanie granicy.
Tagi: pieniądze, celnicy, paczki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz