Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Owsiak: "Żądam, aby nam nie przeszkadzać". Z konferencji wyproszono dziennikarza

0
Podziel się:

Po konferencji dziennikarz Telewizji Republika pytał o działalność firmy szef WOŚP.

Owsiak: "Żądam, aby nam nie przeszkadzać". Z konferencji wyproszono dziennikarza
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Nikt nie ma prawa obrażać tych, którzy grają z nami _ - podkreśla Jurek Owsiak w przededniu 23. Finału WOŚP na konferencji, podczas której doszło do szamotaniny z jednym z dziennikarzy. W najbliższą niedzielę fundacja zbierać będzie pieniądze na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych.

Jak co roku przed Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w internecie pojawiają się słowa krytyki pod adresem fundacji, jej szefa, a także prowadzonych przez nią działań. Szczególnie często kwestionowana jest uczciwość Owsiaka i pracowników fundacji. - _ W imieniu milionów Polaków, którzy grają z nami, żądam, aby nam nie przeszkadzać _ - apelował Owsiak na konferencji prasowej na temat 23. Finału.

Szef WOŚP przekonywał, że finanse fundacji są przejrzyste i ściśle kontrolowane, a kupowane przez nią urządzenia służą milionom ludzi w całej Polsce. _ Na szczęście nasze urządzenia nie mają czipa, który rozpoznaje złego lub dobrego człowieka i leczą wszystkich _ - mówił Owsiak i zapewniał, że każda z osób krytykujących WOŚP może także liczyć na pomoc w przypadku choroby swojej lub bliskich.

Po konferencji dziennikarz Telewizji Republika pytał o działalność firmy Owsiaka. Szef WOŚP nie chciał odpowiadać na te pytania, tłumacząc, że jego firma, to jego prywatna sprawa. Dziennikarza poproszono o opuszczenie sali, a gdy odmówił, został wyprowadzony; doszło do szamotaniny.

_ Ataki przybierają brutalną formę _

Podczas konferencji Owsiak mówił również o swoim procesie z jednym z blogerów. Jak podkreślał, wolność słowa jest jedną z największych zdobyczy demokracji, jednak - w jego opinii - polskie sądy nie radzą sobie z obrażaniem ludzi w internecie. Zapowiedział, że po konferencji do mediów zostanie rozesłane oświadczenie zarządu WOŚP w sprawie ataków na fundację. Napisano w nim, że takie ataki mają miejsce co roku przed Finałem, a oparte są na _ manipulacjach, oszczerstwach, kłamstwach, faktach wyjętych z kontekstu _. Jak podkreślono, takie media jak portale kontrowersje.net, fronda.pl, niezalezna.pl, wpolityce.pl, wsieci.pl i gazeta wSieci, Telewizja Republika, publikują materiały, które mają zniszczyć działalność WOŚP oraz całkowicie zdyskredytować Jurka i Lidię Owsiaków.

Przedstawiciele zarządu fundacji ocenili, że atak na WOŚP co roku przybiera coraz bardziej brutalną formę. _ Jest to bardzo wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za 23 lata konsekwentnego działania dla ratowania życia i zdrowia dzieci, a od trzech lat dla godnej opieki medycznej seniorów _ - mówili podczas konferencji prasowej.

Prezes fundacji prof. Bohdan Maruszewski przypomniał, że w ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. Podkreślił, że jest z tego dumny.

Jak poinformował, pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na utrzymanie wysokich standardów diagnostyki, głównie w czterech dziadzinach pediatrii. Pierwszą z nich będzie onkologia. Maruszewski tłumaczył, że taka fundacja jak WOŚP powinna zajmować się tym, na co nie stać podstawowego systemu ochrony zdrowia, dlatego chciałaby rozpropagować nowoczesną diagnostykę genetyczną, aby dostęp do niej miało jak najwięcej dzieci. Poza tym - jak zapowiedział prezes fundacji - kupowane będą urządzenia do diagnostyki obrazowej.

Kolejną dziedziną, którą wesprzeć chce WOŚP, jest kardiochirurgia. Jak poinformował Maruszewski, brakuje stanowisk do intensywnej terapii dla dzieci przed i po operacjach serca. Fundacja będzie chciała takie stanowiska wyposażyć. Zebrane środki będą przeznaczone również na diagnozowanie chorób reumatologicznych, gdzie bardzo ważne jest wczesne wykrycie. Po raz pierwszy WOŚP wspierać będzie pulmonologię. _ Dla tych dzieci jeszcze nie graliśmy _ - powiedział Maruszewski. Podkreślił, że to, na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas Finałów, zawsze jest przedmiotem konsultacji ze specjalistami, decyzja poprzedzona jest dyskusjami z autorytetami w danej dziedzinie medycyny i nigdy nie jest przypadkowa.

Wiceprezes WOŚP prof. Piotr Burczyński przypomniał, że w tym roku po raz kolejny fundacja zbierać będzie środki za zapewnienie godnej opieki medycznej dla seniorów i wyposażenie oddziałów geriatrycznych. Już po raz trzeci WOŚP zagra dla najmłodszych i dla najstarszych pacjentów.

Jak poinformował Owsiak, w tym roku kolorami Finału WOŚP są kolory tęczy, która - jak wyjaśniał - symbolizuje nadzieję, a Finał mówi o nadziei na powrót do zdrowia poprzez szybkie zdiagnozowanie choroby i leczenie.

W czasie tegorocznego Finału pieniądze dla WOŚP zbierać będzie 120 tys. wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale również w kilkudziesięciu sztabach zagranicznych. Do czwartku zarejestrowano 1474 sztabów krajowych, 43 zagraniczne, 32 skarbony stacjonarne i 120 imprez zamkniętych.

WOŚP wspierać można nie tylko wrzucając datki do puszki, ale także m.in. wysyłając SMS-y, a także za pośrednictwem internetowych skarbonek. Wszystkie możliwości udziału w Finale zebrane zostały na stronie www.wspieraj.wosp.org.pl.

Od 15 lat WOŚP można wspierać również, uczestnicząc w aukcjach internetowych. Na stronie www.aukcje.wosp.org.pl jest kilkanaście tysięcy aukcji, dzięki którym zebrano już ponad 700 tys. zł. Aukcje trwają od grudnia, wiele z nich zakończy się dopiero pod koniec stycznia. Jak poinformowano na konferencji, obecnie największym powodzeniem cieszą się np. wizyta na planie serialu _ Rodzinka.pl _, lot Dreamlinerem, bilety na mecz Polska-Gruzja oraz degustacja wina z piwnicy Janusza Palikota. Ale wylicytować można cokolwiek, np. obraz namalowany przez psa albo sekretną recepturę na idealnego hamburgera.

Szczegółowe informacje na temat Finału można znaleźć na stronie www.wosp.org.pl/final. Z kolei na stronie www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl można zobaczyć, na co fundacja przeznaczyła zebrane dotąd środki.

Czytaj więcej w Money.pl
W testamencie zapisała 100 tys. zł dla WOŚP Nawet na łożu śmierci aktorka pamiętała o najbardziej potrzebujących.
Owsiak: Kościół straszy gender zamiast... Twórcę WOŚP przeraża skala okrucieństwa w Polsce. Ma pretensję do Kościoła i instytucji publicznych.
Pomożesz WOŚP pijąc... herbatę Jurek Owsiak zaprojektował wyjątkowe opakowania herbaty. Każdy, kto kupi limitowaną edycji herbaty wesprze działania fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)