Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Otwarto nowe pomieszczenia polskiego konsulatu w Grodnie

0
Podziel się:

Nowe pomieszczenia poprawią warunki przyjmowania obywateli Białorusi.

Otwarto nowe pomieszczenia polskiego konsulatu w Grodnie
(AP/Fotolink/East News)

Nowe pomieszczenia Konsulatu Generalnego RP w Grodnie zostały otwarte dzisiaj po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych w placówce. Konsul generalny Andrzej Chodkiewicz podkreśla jednak, że dla zwiększenia liczby wydawanych wiz potrzeba więcej konsulów.

Chodkiewicz zaznaczył, że nowe pomieszczenia poprawią warunki przyjmowania obywateli Białorusi. Uruchomiono nowe wejście od strony dziedzińca, nie będą musieli zatem stać w kolejce przy jezdni, co stwarzało dla nich zagrożenie. Zwiększyła się także liczba okienek do składania dokumentów. Równocześnie wydłużone zostaną godziny przyjmowania petentów.

Jednakże, jak podkreślił konsul Chodkiewicz, otwarcie nowych pomieszczeń nie pozwoli na razie na zwiększenie liczby wydawanych wiz.

_ - Rzecz w tym, że liczba wydawanych wiz zależy od liczby pracujących konsulów. Stworzyliśmy wszelkie warunki po temu, by mogło tu pracować dwa razy więcej konsulów i pracowników technicznych. Teraz wszystko zależy od władz białoruskich; jeśli zgodzą się, aby przyjechało tu więcej konsulów, będziemy mogli wydawać więcej wiz obywatelom Białorusi _ - powiedział konsul, którego cytuje Radio Swaboda.

Jak dodał, w ubiegłym roku Generalny Konsulat Polski w Grodnie wydał 107 tys. wiz. W konsulacie tym pracuje tylko czterech konsulów zajmujących się wydawaniem wiz.

Polska strona zwracała się do władz Białorusi o zwiększenie liczby polskich konsulów z pełnymi uprawnieniami do wydawania wiz, ale bez rezultatu.

Na uroczystości otwarcia nowych pomieszczeń konsulatu obecny był ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka, goście z polskiego MSZ, a także delegacja z Białegostoku. Nowe pomieszczenia poświęcili wspólnie prawosławny biskup grodzieński i wołkowyski Artemiusz oraz katolicki biskup Aleksander Kaszkiewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruski opozycjonista zatrzymany Żona polityka poinformowała, że rano wyszedł z domu do garażu, by pojechać do biura ZPO, ale po kilku minutach jakiś mężczyzna powiedział jej przez domofon, że mąż został zatrzymany.
Na Białorusi konfiskują już nie tylko auta Sąd rejonowy w Klecku na Białorusi podjął decyzję o skonfiskowaniu gospodarstwu rolnemu traktora za jazdę pracownika po pijanemu - poinformował portal onliner.by.
Białoruś coraz dalej od demokracji - _ Ogólny odsetek przedstawicieli partii opozycyjnych w składzie komisji okręgowych wynosi obecnie tylko 0,25 proc. _ - alarmuje organizacja _ Obrońcy praw człowieka na rzecz wolnych wyborów _.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)