Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oszustwa bankowe
10.04.2012 19:20

Oszustwa kredytowe. Ruszył proces w Opolu

Wśród dziewięciu oskarżonych jest były dyrektor banku w Prudniku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Wśród dziewięciu oskarżonych jest były dyrektor banku w Prudniku. Według prokuratury oskarżeni narazili bank na straty w wysokości ponad 2,2 mln złotych.

Dziś siedmiu z dziewięciu oskarżonych przyznało się do winy i zawnioskowało o dobrowolne poddanie się karze - od roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata do 2 lat w zawieszeniu na lat pięć oraz kary grzywny w wysokości od 2,4 tys. zł do 4,5 tys. złotych.

Od początku postępowania były dyrektor prudnickiej placówki banku PKO BP S.A., 32-letni Robert M. przyznawał się do winy. Podczas wtorkowej rozprawy zawnioskował o karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat, grzywnę w wysokości 4,8 tys. zł oraz 5-letni zakaz zajmowania stanowisk, wykonywania zawodu i prowadzenia działalności polegającej na wykonywaniu czynności bankowych.

Z aktu oskarżenia wynika, że były dyrektor prudnickiej placówki udzielał kredytów od 200 do 500 tys. zł na podstawie fałszywej lub niekompletnej dokumentacji. Śledczy ustalili, że kredytobiorcy za wiedzą Roberta M. mieli zawyżać dane dotyczące swoich dochodów, by w ten sposób uzyskiwać lub podwyższyć swoją zdolność kredytową. Robert M. miał im pomagać kompletować dokumentację.

Do procederu miało dochodzić na przełomie 2007 i 2008 roku. Pozostali oskarżeni to osoby, które uzyskały kredyty. Sprawę badał wydział ds. przestępczości gospodarczej opolskiej prokuratury i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Robert M. i jego znajomy Tomasz G. odpowiadają też za wyłudzenie siedmiu zwolnień lekarskich dla Roberta M. Tomasz G. miał podawać się u lekarza za Roberta M. i w ten sposób uzyskiwać zwolnienia. Na ich podstawie Robertowi M. wypłacono świadczenia na prawie 12 tys. zł. Były dyrektor banku zadeklarował na wtorkowej rozprawie, że zwróci tę kwotę, jak tylko uda mu się znaleźć pracę.

Czytaj więcej w Money.pl
Dzięki nim z państwem w sądzie nie wygrasz W ubiegłym roku na 1952 zakończone procesy ze Skarbem Państwa przedsiębiorcy i obywatele byli górą tylko w 156, w których wygrali 144 miliony złotych.
Chce 17 milionów złotych odszkodowania, bo... Przez trzy lata siedział za zabójstwo, którego nie popełnił. Teraz ma szansę zostać milionerem.
Tagi: oszustwa bankowe, sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz