Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszust w internecie. 32-latek okradł kilka tysięcy osób

0
Podziel się:

Mężczyzna na jednym z popularnych portali aukcyjnych wyszukiwał firmy i osoby, które wystawiały tam przedmioty na sprzedaż.

Oszust w internecie. 32-latek okradł kilka tysięcy osób
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Na podstawie skradzionych danych osobowych brał kredyty i podszywał się pod firmy na portalu aukcyjnym. Miał wyłudzić ponad 600 tys. zł. Został zatrzymany - podała świętokrzyska policja.

Jak poinformował dzisiaj podkom. Kamil Tokarski z biura prasowego świętokrzyskiej policji funkcjonariusze wpadli na trop mężczyzny po tym jak w marcu zgłosiła się do nich mieszkanka powiatu opatowskiego, która dostała trzy wezwania do zapłaty zaciągniętych kredytów na łączną kwotę 2 tys. zł. Dane w dokumentach zgadzały się, natomiast kobieta nigdy nie ubiegała się o pożyczkę. Sprawę zgłosiła policji.

Ustalono, że przestępca wykorzystywał dane osób, które rejestrowały się na jednym z portali w poszukiwaniu pracy. Tam poszkodowana kobieta podała wszystkie swe dane. Oszust wykorzystując je w kilku bankach zakładał konta. Potem brał kredyty i uzyskane pieniądze przelewał na inne rachunki. Gotówkę wypłacał za granicą, najczęściej we Włoszech i Chorwacji. Aby nie być rozpoznawalnym zakładał perukę i okulary.

Jak wynika z ustaleń policji 32-latek w taki sposób oszukał kilkadziesiąt osób na łączna kwotę ok. 60 tys. zł.

Kwota skradzionych przez niego pieniędzy i liczba poszkodowanych są jednak w sumie znacznie większe. Mężczyzna na jednym z popularnych portali aukcyjnych wyszukiwał bowiem firmy i osoby, które wystawiały tam przedmioty na sprzedaż. Włamywał się na ich konta i przejmował wpłaty, które były w trakcie transakcji.

_ - Policjanci szacują, że w ten sposób mógł oszukać ponad 4 tysiące osób na łączną kwotę około 570 tysięcy złotych _ - dodał Tokarski.

Mężczyzna wystawiał też na sprzedaż na aukcjach przedmioty, których nie posiadał. Wyłudził w ten sposób kolejne ponad 20 tys. zł.

32-latek został zatrzymany dzisiaj we Wrocławiu. Siedział w swoim samochodzie i dokonywał kolejnego oszustwa przy pomocy laptopa. Aby trudniej było go namierzyć łączył się ze słabo lub w ogóle niezabezpieczonymi sieciami wi-fi, które wyszukiwał na terenie blokowisk. Miał do tego zamontowany w samochodzie specjalistyczny sprzęt.

Podczas przeszukania jego samochodu i mieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. 151 kart sim, 13 kart bankomatowych na fałszywe nazwiska, 6 telefonów komórkowych, 2 komputery, nośniki z nielegalnym oprogramowaniem oraz dokumenty, z treści których wynika, że chciał zakupić mieszkanie we Włoszech.

Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia. Dzisiaj został aresztowany na trzy miesiące.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyłudzał "na wnuczka" i ukrył się w Polsce Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna oszukał co najmniej 17 osób. Sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.
Zmieniał tożsamość i wyłudzał kredyty Mężczyzna sądu został aresztowany na trzy miesiące. Odpowie za oszustwa i fałszowanie dokumentów. Grozi mu do 12 lat więzienia.
Udawała dziennikarkę, trafiła do więzienia Kobietę ujęto w Łodzi na podstawie listu gończego wydanego przez zielonogórską prokuraturę.
internet
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)