Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
16.08.2014 09:40

"Ostrzelanie kolumny ciężarówek na Ukrainie. "Rosja wykorzystuje konwój do szantażu"

Szef BBN ocenił, że prezydent Rosji waha się, w którym kierunku podążać w sprawie Ukrainy. - On jeszcze nie zdecydował, czy dalej eskalować konflikt, czy może złagodzić kurs i przystąpić do negocjacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

Szef BBN Stanisław Koziej uważa, że informacja o ostrzelaniu kolumny rosyjskich pojazdów opancerzonych, które miały przekroczyć granicę z Ukrainą, to nie nowy etap kryzysu ukraińskiego, a jedynie ciąg dalszy dotychczasowych wydarzeń, choć na większą skalę.

Wczoraj prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że ukraińska artyleria zniszczyła część rosyjskich pojazdów opancerzonych, które przekroczyły granicę. Wtargnięcie Rosjan potwierdziło NATO. Z kolei rosyjskie ministerstwo obrony i Federalna Służba Bezpieczeństwa, której podlega Służba Graniczna FR, zaprzeczyły, by rosyjscy żołnierze przekroczyli granicę z Ukrainą.

_ - To ciąg dalszy tego, co było do tej pory. Jedynie skala wydarzeń jest większa _ - powiedział Koziej. Podkreślił, że od dawna rosyjskie siły przekraczają granicę z Ukrainą i wykonują tam różne zadania, a potem wycofują się do Rosji.

W opinii szefa BBN nagłośnione wczoraj wydarzenia są _ odpryskiem _ problemów związanych z rosyjskim konwojem humanitarnym zmierzającym od kilku dnia na Ukrainę. - _ Rosja zręcznie wykorzystuje konwój do szantażowania Ukrainy. Umieściła go w dobrym strategicznie miejscu _ - ocenił Koziej.

Jego zdaniem zainteresowanie konwojem przełożyło się na mocniejsze nagłośnienie informacji o ostrzelaniu kolumny rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy niż wcześniejszych przypadków przekroczenia granicy. Z powodu konwoju - według Kozieja - zarówno opinia publiczna, jak i rządy europejskie baczniej śledzą wydarzenia w Donbasie.

Koziej ocenił też, że prezydent Rosji Władimir Putin waha się, w którym kierunku podążać w sprawie Ukrainy. _ - Moim zdaniem on jeszcze nie zdecydował, czy dalej eskalować ten konflikt i podjąć interwencję na pełną skalę, czy może złagodzić kurs i przystąpić do negocjacji _ - powiedział szef BBN.

Zwrócił przy tym uwagę na przemówienie, jakie w tym tygodniu Putin wygłosił w Jałcie. Zauważył, że rosyjski prezydent wyraźnie dał do zrozumienia, że chce się koncentrować na Krymie, a samej Ukrainie poświęcił bardzo mało słów.

W piątek, jeszcze zanim Poroszenko poinformował o ostrzelaniu rosyjskich pojazdów wojskowych, korespondenci brytyjskich dzienników _ Guardian _ i _ Telegraph _ podali, że licząca 23 transportery rosyjska kolumna wjechała na Ukrainę w czwartek po godzinie 22 czasu miejscowego. Czekała ona na zapadnięcie zmroku w okolicach obozu dla uchodźców w rosyjskim Doniecku (w obwodzie rostowskim, przy granicy z Ukrainą).

Czytaj więcej w Money.pl
"Rosja nie ma prawa wysyłać konwoju" Biały Dom zarzucił Rosji prowokacyjne zachowanie wobec Ukrainy i wezwał prezydenta Władimira Putina, by zaprzestał wspierania separatystów.
Jak Unia odpowie na możliwą agresję Rosji? We wstępnej części spotkania wielu z ministrów mówiło konieczności ostrzeżenia Rosji przed wszelkimi formami wypadu wojskowego na Ukrainę.
Ławrow rozmawiał z szefem ukraińskiego MSZ Politycy omawiali praktyczne kwestie, związane z pomocą humanitarną dla mieszkańców południowo-wschodniej Ukrainy.
Tagi: wojna na ukrainie, stanisław koziej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz