Notowania

pedofile
24.09.2009 09:56

Ostrzejsze kary w kodeksie karnym

Umieszczenie w zakładzie zamkniętym i obowiązkowe leczenie pedofilów przewiduje rządowa nowelizacja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Umieszczenie w zakładzie zamkniętym i obowiązkowe leczenie ambulatoryjne pedofilów przewiduje rządowa nowelizacja kodeksu karnego. Zakłada ona też zwiększenie kar za gwałt na osobach nieletnich do 15 lat więzienia. Natomiast kazirodztwo miałoby być zagrożone karą do 8 lat więzienia.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zauważa, że sądy mają już teraz możliwość zasądzania tego typu leczenia pedofilów, jednak nie wykorzystują tej możliwości. Zdaniem wiceszefa resortu sprawiedliwości, w odniesieniu do pedofilów - recydywistów musi się to zmienić.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada poparcie dla zmian prawa. Mimo to prezes partii Jarosław Kaczyński uważa, że proponowana nowelizacja nie do końca rozwiązuje problem pedofilii.

Karnista i poseł Demokratycznego Koła Poselskiego Marian Filar wyjaśnia, że główne założenie to zreformowanie systemu sprawiedliwości w sprawach karnych, w tym dotyczących właśnie pedofilów. Jego zdaniem, najważniejsze jest zlikwidowanie zagrożenia, jakie stanowią gwałciciele dla dzieci, nie tylko poprzez farmakoterapię, ale przede wszystkim psychoterapię.

W pakiecie reformującym kodeks karny znalazły się także propozycje opozycji. Lewica chce wprowadzić kary za prezentowanie treści propagujących lub nakłaniających do wykorzystywania osób małoletnich, natomiast klub PiS proponuje zwiększenie sankcji za utrwalanie pornografii z udziałem osób poniżej 15 roku życia.

Oprócz karalności przestępstw pedofilskich PiS proponuje kary za produkowanie i rozprowadzanie materiałów propagujących faszyzm lub totalitarny ustrój, a także tych, które wzywają do nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym, rasowym i wyznaniowym.

Tagi: pedofile, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz