Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostra reakcja NFZ po śmierci małej Dominiki

0
Podziel się:

Są pierwsze efekty kontroli po śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej w Skierniewicach.

Ostra reakcja NFZ po śmierci małej Dominiki
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Łódzki NFZ rozwiązał ze skutkiem natychmiastowym umowę z placówką świadczącą nocną i świąteczną opiekę medyczną w Skierniewicach. To efekt kontroli po śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

Anna Leder z biura prasowego łódzkiego oddziału NFZ poinformowała, że firma JMG Medyk zakończy świadczenie usług w nocy ze środy na czwartek. Później, aż do zakończenia konkursu, nocnej i świątecznej pomocy medycznej dotychczasowym pacjentom JMG Medyk ma udzielać Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach (ul. Sobieskiego 4).

_ - Nocna i świąteczna pomoc lekarska i pielęgniarska udzielana będzie w tym miejscu codziennie od godz. 18 do 8 oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta przez dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki _ - poinformowała Leder.

We wtorek dyrektor łódzkiego oddziału NFZ Jolanta Kręcka poinformowała, że kontrola w JMG Medyk przeprowadzona po śmierci 2,5-latki wykazała _ rażące nieprawidłowości _, stanowiące zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.

W dni robocze świadczenia medyczne udzielane były w placówce przez jednego lekarza i jedną pielęgniarkę, a w soboty i niedziele przez dwóch lekarzy (w tym pediatrę)
i dwie pielęgniarki. Zdaniem Kręckiej to rażące naruszenie warunków umowy z NFZ, zgodnie z którą w czasie dyżurów placówka powinna zapewnić obsadę medyczną złożoną z trzech zespołów lekarsko-pielęgniarskich.

We wtorek Kręcka informowała, że skontrolowany przez NFZ podmiot będzie miał siedem dni na ustosunkowanie się do zarzutów zawartych w pokontrolnym protokole. W środę podjęto jednak decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z JMG Medyk.

Nie wiadomo, jak skierniewicka firma zareaguje na decyzję NFZ. W siedzibie JMG Medyk poinformowano, że ewentualny komentarz będzie można uzyskać w czwartek.

Firma JMG Medyk obejmowała świadczeniami w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjentów ze Skierniewic oraz miejscowości: Jeżów, Bolimów, Głuchów, Godzianów, Kowiesy, Lipce Reymontowskie, Maków, Nowy Kawęczyn i Słupia.

Skierniewicka prokuratura od piątku prowadzi śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która tydzień temu trafiła w stanie krytycznym do szpitala im. Marii Konopnickiej w Łodzi; karetka pogotowia przyjechała do dziecka dopiero za drugim razem. Wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa skierował do prokuratury łódzki szpital. Zdaniem pracujących w nim lekarzy gdyby dziecko trafiło wcześniej do szpitala, byłyby zdecydowanie większe szanse na jego uratowanie.

W związku z tą sprawą łódzki NFZ rozpoczął również kontrolę w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, która również uczestniczyła w - jak to określono - _ procesie leczenia pacjentki _. Ta kontrola ma się zakończyć za kilka dni. Zdaniem Kręckiej na obecnym etapie nie stwierdzono w WSRM _ rażących naruszeń obowiązującej umowy _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)