Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Orzekali w stanie wojennym? Można uchylić im immunitet

0
Podziel się

Tak stwierdził dzisiaj Trybunał Konstytucyjny.

Orzekali w stanie wojennym? Można uchylić im immunitet
(Haikik/Dreamstime)
bEifrjsl

Trybunał Konstytucyjny uznał, że można uchylić immunitet sędziom, którzy orzekali kary na podstawie działających wstecz przepisów dekretu o stanie wojennym.

Tym samym Trybunał podważył uchwałę Sądu Najwyższego z 2007 roku w tej sprawie. Za takim wyrokiem opowiedziało się ośmiu sędziów Trybunału, zdania odrębne zgłosiło sześciu sędziów.

Uzasadniając wyrok sędzia Maria Gintowt - Jankowicz przywołała słowa wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie. RPO wskazał, że Sąd Najwyższy w uchwale nie przedstawił wykładnię prawa, ale stworzył nowe prawo, wykraczając poza swoje kompetencje.

bEifrjsn

Sędziowie zgłaszający zdania odrębne wskazywali na precedens, jakiego jesteśmy świadkami. Sędzia Marek Mazurkiewicz podkreślił, że wniosek RPO powinnen być odrzucony, bo Trybunał powinien zajmować się oceną prawa, a nie uchwał wynikających ze stosowania prawa.

Obecny w Trybunale Konstytucyjnym przedstawiciel Sejmu poseł Grzegorz Karpiński z PO powiedział po wyroku, że jesteśmy świadkami sporu władzy sądowniczej.

Jego zdaniem, posłowie będą musieli w przyszłości opracować zmiany w konstytucji, które regulowałyby relacje między Trybunałem Konstytucyjnym a Sądem Najwyższym.

Czytaj w Money.pl
Ziobro za ograniczeniem immunitetu sędziów Skoro nie można ograniczyć samych immunitetów sędziów, to należy przyspieszyć ich uchylanie - uważa minister Ziobro.
Areszt dla sędziego - nie wystarczy uchylić immunitet Nie wystarczy uchylenie immunitetu sędziowskiego, aby móc aresztować sędziego.
bEifrjsO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)