Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ortodoksyjni żydzi protestują przeciwko służbie wojskowej

0
Podziel się:

Demonstracja dotyczy projektu reformy zgodnie z którą nie byliby już wyłączeni z obowiązkowej w Izraelu służby w wojsku.

Ortodoksyjni żydzi protestują przeciwko służbie wojskowej
(Tomasz Bonek)

Ponad 300 tysięcy ultraortodoksyjnych żydów manifestowało dziś w Jerozolimie swój sprzeciw wobec projektu reformy, zgodnie z którą nie byliby już wyłączeni z obowiązkowej w Izraelu służby w wojsku. Haredim uznają taką możliwość za prześladowanie religijne.

Rzecznik policji Micky Rosenfeld powiedział, że po południu wielotysięczny tłum rozszedł się w spokoju. Obyło się bez poważniejszych incydentów; ok. 50 ludziom trzeba było udzielić pomocy z powodu odwodnienia. W związku z manifestacją zmobilizowano ok. 3,5 tys. policjantów.

Demonstracja skrajnych ortodoksów sparaliżowała częściowo Jerozolimę, zablokowany został główny wjazd do miasta i niemal wstrzymany transport publiczny; ulice wypełniły się tłumem pobożnych żydów w czarnych płaszczach i kapeluszach. Rabini przez głośniki intonowali modły. Zwykle nieuczestniczące w takich wydarzeniach kobiety również wzięły udział w niedzielnym zgromadzeniu, recytując psalmy w specjalnie wyznaczonych dla nich miejscach.

W tłumie widać było plansze z hasłem: _ Nie pójdziemy do wojska _ i sloganami piętnującymi _ wojnę przeciwko religii _.

_ - Chcemy pokazać, że jesteśmy zjednoczeni i powstrzymać zło, do którego chcą nas przymusić _ - powiedział 18-letni Mordechaj Seltzer._ - Apelujemy do wszystkich studentów jesziw (szkół religijnych), by pod żadnym pozorem nie wstępowali do armii i nie współpracowali z władzami _ - wzywali zgromadzonych organizatorzy na zakończenie manifestacji.

Rząd premiera Benjamina Netanjahu w ubiegłym roku zdecydował o objęciu ultraortodoksyjnych żydów obowiązkową służbą wojskową, co zażegnało kryzys w koalicji powstałej po wyborach z początku 2013 roku.

Nowe prawo jest jeszcze w fazie prac, ale komisja parlamentarna już zaaprobowała projekt ustalający kwoty dla ultraortodoksyjnych mężczyzn, którzy mają zostać objęci służbą wojskową lub jej zamiennikiem cywilnym od 2017 roku. Dla uchylających się od tego obowiązku przewidziano sankcje, w tym więzienie. Służba wojskowa jest w Izraelu obowiązkowa i wynosi trzy lata dla mężczyzn i dwa lata dla kobiet. Wiek poboru to 18 lat.

Wielu Izraelczyków zarzuca ultraortodoksyjnym żydom, że są ciężarem dla gospodarki, a także, że żyją z zasiłków, unikając zobowiązań wobec państwa. Większość mieszkańców Izraela uważa reformę za wyrównanie społecznej niesprawiedliwości sięgającej powstania państwa Izrael w 1948 roku. Ultraortodoksyjni żydzi stanowili jednak wówczas bardzo niewielką część społeczeństwa. Obecnie, ze względu na wysoki przyrost naturalny w tej społeczności, haredim stanowią ok. 10 procent 8-milionowego Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael włącza się w sprawę Ukrainy Liderzy Prawego Sektora przedstawili ambasadorowi swoje poglądy na przyszłość Ukrainy. Zapewnili, że ruch opowiada się za tolerancyjną polityką w kwestiach narodowościowych.
Izrael ma system ochrony samolotów _ Sky Shield _ oparty jest na technologii laserowej, która w połączeniu z kamerami termowizyjnymi zapewnia samolotom komercyjnym ochronę przed atakami pociskami z ziemi.
Markel broni Izraela. Jest przeciwna bojkotowi Merkel potwierdziła niemieckie stanowisko w kryzysie bliskowschodnim, którego fundamentem jest postulat istnienia dwóch państw - izraelskiego i palestyńskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)