Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Organizacje pozarządowe w Rosji. Mają nową ustawę

0
Podziel się:

Rosja oskarżyła dzisiaj Stany Zjednoczone o wtrącanie się w jej sprawy, gdy Waszyngton wyraził zaniepokojenie zaostrzeniem przez Moskwę zasad działania organizacji pozarządowych.

Organizacje pozarządowe w Rosji. Mają nową ustawę
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

Rosja oskarżyła dzisiaj Stany Zjednoczone o _ wtrącanie się w jej sprawy _, gdy Waszyngton wyraził zaniepokojenie zaostrzeniem przez Moskwę zasad działania organizacji pozarządowych (NGO) otrzymujących granty z zagranicy.

_ - Tego rodzaju komentarze odbieramy jako całkowicie niestosowne próby ingerencji w działalność rosyjskich władz państwowych _ - oświadczył rosyjski MSZ. Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, uchwaliła dzisiaj ustawę zaostrzającą zasady działania organizacji pozarządowych, które otrzymują granty z zagranicy i uczestniczą w życiu politycznym.

Zgodnie z tym aktem prawnym wspomniane NGO otrzymają status _ organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów _ i zostaną objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.

Ustawa zakłada, że organizacje pozarządowe uznane za _ zagranicznych agentów _ będą musiały w ciągu 90 dni od wejścia jej w życie wpisać się do specjalnego rejestru. Będą zobowiązane do opatrywania wszystkich swoich publikacji, w tym internetowych, adnotacją o swym statusie _ zagranicznych agentów _. Za niedopełnienie tych wymogów będzie im groziła grzywna.

Projekt ustawy jeszcze na etapie opracowywania wywołał ostrą krytykę ze strony rosyjskich obrońców praw człowieka, którzy oskarżyli jego autorów o planowanie stosowania represji.

Zaniepokojenie nowymi regulacjami wyraziły w środę, po pierwszym czytaniu ustawy w Dumie 6 lipca, władze USA. Zdaniem Departamentu Stanu ustawa nakłada _ nowe, poważne ograniczenia na organizacje prodemokratyczne _. Rzecznik Departamentu Stanu Patrick Ventrell poinformował, że Waszyngton zakomunikował Moskwie _ swoje głębokie zaniepokojenie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ma się za autorytet moralny. Poucza USA Sytuacja w Stanach Zjednoczonych daleka jest od głoszonych przez Waszyngton ideałów - głosi pismo.
To koniec konfliktu w Syrii? Rosja ma projekt Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, konflikt w Syrii kosztował już życie ponad 17 tysięcy ludzi.
Rosja ostro o wypowiedzi Clinton. Co teraz? Rosyjskie MSZ kategorycznie odrzuciło takie ujęcie problemu syryjskiego, które sugeruje, że Moskwa popiera prezydenta Baszara el-Asada.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)