Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orędzie Łukaszenki na Białorusi także o sytuacji na Ukrainie

0
Podziel się:

Białoruś musi za wszelką cenę utrzymać integralność terytorialną - oznajmił prezydent kraju.

Orędzie Łukaszenki na Białorusi także o sytuacji na Ukrainie
(AP/FOTOLINK/East News)
bESpyHGt

Białoruś musi za wszelką cenę utrzymać integralność terytorialną - oznajmił w orędziu prezydent Alaksandr Łukaszenka. Zapewnił, że język rosyjski będzie bez przeszkód rozwijał się na Białorusi oraz że Mińsk nie zaangażuje się w wojnę z Ukrainą.

Łukaszenka wyraził przekonanie, że _ wszelkie kataklizmy geopolityczne _, zwłaszcza w Europie Wschodniej dotkną także Białorusinów. _ - W tej sytuacji powinniśmy wszelkimi środkami obronić naszą główną wartość - niepodległość kraju _ - oświadczył.

_ - Wielki język rosyjski będzie swobodnie rozwijał się na Białorusi _ - zapewnił. - _ Nie ma ani jednego kraju na świecie, gdzie tak troskliwie odnoszono by się do wielkiego języka rosyjskiego. Uczyniliśmy go językiem państwowym jeszcze w tych latach, gdy poniżanie Rosji i Rosjan było normą w przestrzeni poradzieckiej, nie mówiąc już o Zachodzie _ - podkreślił.

bESpyHGv

Białoruskojęzyczna niezależna gazeta _ Nasza Niwa _ wybija zdanie z jego orędzia: - _ Jeśli przestaniemy mówić po rosyjsku, stracimy rozum, jeśli oduczymy się mówić po białorusku, przestaniemy być narodem _. _ Nasza Niwa _ podkreśla też, że Łukaszenka wydał KGB Białorusi polecenie, by hamować wszelkie debaty o _ uciskaniu Rosjan na Białorusi _.

Łukaszenka odrzucił też próby - jak to nazwał - _ prywatyzowania _ języka rosyjskiego. _ - Uważamy, że język rosyjski to wspólna własność przede wszystkim trzech bratnich narodów: Ukraińców, Białorusinów i Rosjan, a także innych narodów, z którymi żyliśmy w jednym kraju _ - mówił. Rosyjski _ nie jest rosyjski ani nie jest ukraiński, on jest nasz _ - zaznaczył.

Podkreślił, że Federacja Rosyjska _ zawsze była i pozostaje strategicznym sojusznikiem _ Białorusi i związana jest z nią braterskimi więzami. Odnosząc się do Zachodu, wyraził nadzieję, że _ partnerzy w UE _ mimo negatywnego obrazu Białorusi _ mimo wszystko zdołają zrozumieć wagę normalizacji stosunków _.

Łukaszenka zapewnił, że przeżywa to, co dzieje się na Ukrainie, _ szczerze i może bardziej jako człowiek niż jako prezydent _. Nazwał _ bardzo uczciwym i porządnym człowiekiem _, choć _ zbyt nacjonalistycznym _, p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. _ - Wywołuje on u mnie tylko pozytywne emocje _ - podkreślił.

bESpyHGB

Szef państwa powtórzył, że Białoruś nie ma zamiaru uczestniczyć w działaniach wojennych przeciw Ukrainie. - _ Na czołgu w Kijowie mnie nie zobaczycie, gwarantuję wam _ - cytuje jego słowa państwowa białoruska agencja BiełTA.

Łukaszenka przekonywał zarazem, że Rosja _ nie potrzebuje wojny _ na Ukrainie. - _ Wiem, do czego dąży Rosja - do tego, by ochronić nie tylko siebie, swoje interesy, w tym i nasze, gdy mówi o tym, że Ukraina powinna pozostać państwem pozablokowym. Nie powinno być tam żadnych obcych sił zbrojnych, wiecie - jakich sił; to źle dla nas i źle dla Rosji _ - argumentował.

Komentując orędzie w niezależnym Radio Swaboda, politolog Pawał Wusau ocenił, że Łukaszenka obawia się _ takiego podejścia do suwerenności państwowej, jakie kształtuje się teraz w Moskwie _, zgodnie z którym byłe republiki radzieckie są sztuczne, bo ich państwowość nie ma podstaw historycznych, politycznych i etnicznych.

_ - Dla Łukaszenki i innych liderów poradzieckich to prawdziwy problem, a dla Łukaszenki utrata niepodległości byłaby utratą osobistej władzy _ - podkreślił Wusau.

bESpyHGC
Czytaj więcej w Money.pl
Majdan na Białorusi? Deklaracja Łukaszenki Prezydent Białorusi ponowił zapewnienie, że na Białorusi nie dojdzie do Majdanu. Wyraził też przekonanie, że Ukraina powinna zachować integralność terytorialną.
Agresja z Białorusi? Ważne słowa Łukaszenki Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uznał dzisiaj za bardzo istotne zapewnienie, jakie otrzymał tego dnia od prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
Ukraina reaguje na mocne słowa Łukaszenki Prezydent Białorusi oświadczył w niedzielę, że w razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji.
bESpyHGW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)