Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opracowali procedury wysyłania karetek

0
Podziel się:

Szczegółowo opisana jest między innymi procedura odmowy wysłania karetki.

Opracowali procedury wysyłania karetek
(Redos/Reporter)

Powstał zestaw 32 procedur, które mają pomoc w podejmowaniu decyzji przez dyspozytorów medycznych, którzy decydują o wysyłaniu karetki pogotowia do potrzebujących pomocy. W kilkumiesięcznych pracach nad dokumentem uczestniczyli ratownicy medyczni i eksperci.

Jak poinformował dziennikarzy Robert Gałązkowski, przewodniczący zespołu opracowującego procedury i dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dokument obejmuje m.in. wezwanie do dziecka, wypadek komunikacyjny czy zdarzenie masowe. Szczegółowo opisana jest również procedura odmowy wysłania karetki.

_ - Słowem kluczem tych procedur jest zmniejszenie prawdopodobieństwa popełnienia błędu przez dyspozytora medycznego na etapie zbierania wywiadu i etapie podjęcia decyzji o przyjęciu bądź odmowie przyjęcia wezwania _ - wyjaśnił.

Według niego opracowany dokument ma za zadanie zminimalizować ryzyko błędu popełnionego przez dyspozytora, a tym samym podnieść poziom bezpieczeństwa pacjentów, którzy wymagają interwencji systemu ratownictwa medycznego.

_ - Dyspozytor pracuje w warunkach ogromnego stresu, obciążenia psychicznego. Stworzone pytania w ramach tych procedur mają za zadanie na każdym etapie zbierania wywiadu dyspozytorskiego wspomagać dyspozytora w prowadzeniu tego wywiadu, żeby nie pominął jakiegokolwiek istotnego elementu, który może mieć wpływ na ostateczne decyzje przez niego podejmowane _ - podkreślił Gałązkowski.

Materiał powstał dzięki wspólnej inicjatywie Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskiej Rady Ratowników Medycznych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego i Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych. W pracach nad procedurami udział brali m.in. dyspozytorzy medyczni, ratownicy medyczni, specjaliści pielęgniarstwa ratunkowego oraz lekarze - specjaliści medycyny ratunkowej.

_ - Członkowie zespołu podczas prac korzystali z własnej wiedzy i doświadczeń, a także dokonali analizy procedur obowiązujących dyspozytorów medycznych w innych krajach _ - wyjaśnił Gałązkowski.

Algorytmy zostały przygotowane w oparciu o polskie przepisy prawa i z uwzględnieniem polskich zasad organizacji systemu ochrony zdrowia oraz warunków działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Procedury zyskały akceptację Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Jak wyjaśnił przewodniczący zespołu, poszczególne problemy ujęte są w punkty, które krok po kroku podpowiadają dyspozytorom medycznym, jakie czynności powinni wykonać. W każdej procedurze zawiera się też zestaw pytań, jakie dyspozytor medyczny powinien zadać zgłaszającemu w konkretnej sytuacji. Algorytmy opracowane zostały tak, aby jak najbardziej wspomóc dyspozytora medycznego w procesie podejmowania decyzji.

Zestaw procedur przekazany został do wiadomości ministrowi zdrowia. Następnie procedury zostaną rozesłane do wszystkich jednostek ratownictwa medycznego w Polsce, które posiadają w swoich strukturach dyspozytornie medyczne.

Od stycznia 2014 roku ruszą również szkolenia dla dyspozytorów medycznych, na temat tego, jak z przygotowanych procedur korzystać.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dyspozytorzy medyczni muszą być ratownikami medycznymi, pielęgniarkami systemu lub lekarzami systemu. Muszą mieć za sobą co najmniej pięcioletni staż pracy przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala. Dyspozytorzy medyczni mają ustawowy obowiązek doskonalenia zawodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Gwiazdor NBA w stanie cieżkim w szpitalu Do zderzenia doszło na jednej z ulic na przedmieściach Atlanty. Prowadzony przez koszykarza Cadillac Escalade nagle zmienił kierunek jazdy, przeciął pas zieleni dzielący szosę i uderzył w inny pojazd.
Zasłabli w zakładzie produkującym cebulki Praca w zakładzie została przerwana, pracownicy musieli opuścić pomieszczenia. miejscowości Czarnylas. Trzy osoby trafiły do szpitala.
Katastrofa w Londynie. W teatrze runął sufit Sala teatru Apollo podczas wypadku była zapełniona. Służby ratownicze ustaliły już liczbę ofiar wypadku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)