Notowania

Opozycja na Białorusi. Problemy partii BNF

Odmowa wynajęcia lokalu na niezależne lub opozycyjne wydarzenia, często w ostatniej chwili, nie jest zjawiskiem rzadkim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)
Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi

Opozycyjna białoruska Partia BNF przeniosła termin swojego zjazdu, który miał się odbyć dzisiaj, ponieważ odmówiono jej wynajęcia pomieszczenia - poinformował wiceprzewodniczący Ryhor Kastusiou.

_ - Podjęto decyzję o przeniesieniu daty zjazdu partii, który był zaplanowany na 13 września. W ostatniej chwili nam odmówiono _ - powiedział Kastusiou. Podkreślił przy tym, że _ po raz pierwszy w całej historii istnienia BNF odmówiono (wynajęcia) pomieszczenia na zjazd _.

Kastusiou dodał, że jeszcze w czwartek partia była umówiona, że zjazd odbędzie się w domu kultury, i miała na to zgodę władz Mińska, ale teraz otrzymała informację, iż budynek będzie w sobotę zajęty na inne cele.

- Wcześniej około 50 instytucji odmówiło partii wynajmu pomieszczenia. _ W niektórych od razu mówili, że 13 września sala jest zajęta. Ale w większości początkowo twierdzili, że jest wolna, tylko trzeba to jeszcze uzgodnić. Potem oczywiście odmawiali, tłumacząc się najróżniejszymi przyczynami, chociaż politycznych nikt nie wymieniał _ - powiedział szef partii Alaksiej Janukiewicz.

_ - Teraz obdzwaniamy naszych delegatów i rozsyłamy im e-maile z informacją o przeniesieniu terminu zjazdu. Planowaliśmy, że z całej Białorusi ma przyjechać ponad 200 delegatów _ - dodał Kastusiou.

Według Kastusioua na zjeździe miało być wybrane kierownictwo partii oraz omówiona jej strategia przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi na Białorusi.

Janukiewicz zaznaczył, że partia wprawdzie ma w Mińsku siedzibę, ale jest ona za mała, by mogło się w niej pomieścić 200 delegatów.

Odmowa wynajęcia lokalu na niezależne lub opozycyjne wydarzenia, często w ostatniej chwili, nie jest na Białorusi zjawiskiem rzadkim.

Siedziba Partii BNF znajduje się przy ul. Czernyszewskiego w Mińsku. W biurze tym odbywają się spotkania i konferencje prasowe działaczy opozycji, sprzedawana jest prasa niezależna i opozycyjna, odbywają się niezależne imprezy kulturalne.

W 2011 r. władze dzielnicowe w Mińsku wymówiły Partii BNF poprzedni lokal, wynajmowany przez organizację niemal 20 lat. Partia uznała wtedy pozbawienie jej siedziby za _ próbę rozprawy politycznej _. Na Białorusi organizacje nie mogą być zarejestrowane, a więc działać legalnie, bez oficjalnego adresu.

Partia BNF jest najstarszą partią opozycyjną Białorusi, powstałą w 1993 r. na bazie Białoruskiego Frontu Narodowego _ Odrodzenie _. W 1996 r. jej przywódca Zianon Paźniak wyjechał z Białorusi, uznając, że w kraju jego życie jest zagrożone. W 1999 r. doszło do rozłamu w partii. Przewodniczącym Partii BNF został jeden ze współzałożycieli BNF _ Odrodzenie _ Wincuk Wiaczorka, a Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-BNF - przebywający na emigracji Paźniak, który nadal jej przewodzi. Szefem Partii BNF jest obecnie polityk młodszego pokolenia Alaksiej Janukiewicz. Do kolejnego rozłamu doszło w 2011 r., kiedy to grupa członków, w tym Wiaczorka, ogłosiła powstanie partii narodowo-demokratycznej Białoruski Ruch.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś rajem agroturystycznym? - _ Chcę reanimować nasze wioseczki _ - oświadczył Łukaszenka.
"Białoruska gospodarka jest narkomanką" Niezależny analityk Alaksandr Kłaskouski ocenia, że pozbawił kraj wyborów.
Łukaszenka proponuje pomoc Ukrainie Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył wczoraj, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna i zarówno Zachód, jak i Rosja powinny się uspokoić.
Tagi: opozycja na białorusi, łukaszenka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz