Notowania

opozycja w rosji
30.12.2014 08:37

Opozycja w Rosji. Aleksiej Nawalny skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu

Ponadto sąd nakazał zapłacenie ponad 4 milionów rubli tytułem zaspokojenia roszczeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Aleksiej Nawalny

Znany rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny (na zdjęciu) i jego brat Oleg zostali uznani dziś przez sąd w Moskwie za winnych zagarnięcia środków finansowych firmy Yves Rocher. Aleksiej dostał 3,5 roku więzienia w zawieszeniu, a Oleg 3,5 roku pozbawienia wolności.

Krytyk Kremla potępił wyrok na brata, uznając to za presję polityczną na niego samego. Obrona zapowiedziała apelację.

Ponadto sąd nakazał braciom Nawalnym zapłacenie ponad 4 milionów rubli tytułem zaspokojenia roszczeń poszkodowanej firmy.

Aleksiej Nawalny był oskarżony o zdefraudowanie 30 mln rubli (536 tys. dolarów), w tym na szkodę firmy Yves Rocher; jego brat był współoskarżonym w tej sprawie.

37-letni Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Od lutego opozycjonista znajduje się w areszcie domowym do 15 lutego 2015 roku.

Na Aleksieju Nawalnym ciąży już wyrok 5 lat łagru, który wymierzył mu w lipcu roku 2013 Sąd Obwodowy w Kirowie, 900 km na wschód od Moskwy, za rzekome spowodowanie strat materialnych w jednej z państwowych spółek. Sąd później zawiesił wykonanie tej kary na pięć lat.

Opozycjonista nie przyznał się do winy w żadnej sprawie.

We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, zdobywając 27,24 proc. głosów i ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.

Nawalny pod koniec października zapowiedział, że zamierza kontynuować walkę z reżimem prezydenta Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin znowu wybrany Człowiekiem Roku Na drugim miejscu znalazł się minister obrony Siergiej Szojgu, a na trzecim minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
To prawdziwa twarz Rosji i intencje Putina Zachód utracił nadzieje na konstruktywną współpracę z Rosją.
Putin podpisał nową doktrynę wojskową. NATO odpawiada Sojusz chce dobrych relacji z Rosją, ale stawia warunki. Żąda m.in. przestrzegania prawa międzynarodowego.
Tagi: opozycja w rosji, aleksiej nawalny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz