Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja podzielona, koalicja pewna swego. Radosław Sikorski pozostaje na stanowisku

0
Podziel się:

Przed chwilą w Sejmie zakończyło się głosowanie w tej sprawie.

Opozycja podzielona, koalicja pewna swego. Radosław Sikorski pozostaje na stanowisku
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Sejm właśnie zdecydował, że Radosław Sikorski nie zostanie odwołany z funkcji marszałka. Zmiany chciało jedynie Prawo i Sprawiedliwość oraz klub Sprawiedliwa Polska. Koalicja wniosek nazwała absurdalnym i głosowała przeciw.

aktualizacja 07.11.2014 godz. 09:15

_ - Z pokorą przyjmę każdy werdykt _ - powiedział dziennikarzom sam Sikorski po czwartkowej debacie nad wnioskiem PiS o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu.

PiS chce odwołania Sikorskiego w związku z publikacją amerykańskiego portalu Politico, w której przytoczono wypowiedzi b. szefa MSZ. Wynikało z nich, że w 2008 roku w Moskwie ówczesny premier (dziś prezydent) Rosji Władimir Putin miał mówić premierowi Donaldowi Tuskowi o podziale Ukrainy. Sikorski przyznał później, że podczas wizyty polskiej delegacji rządowej w Rosji nie doszło do rozmowy dwustronnej Tusk-Putin. Stwierdził, że w tej sprawie zawiodła go pamięć.

PiS, wnioskując o odwołanie Sikorskiego, zaproponowało na stanowisko marszałka b. posła PO, obecnie niezrzeszonego, Andrzeja Smirnowa.

Uzasadniając w czwartkowej debacie wniosek swego klubu o odwołanie Sikorskiego, Krzysztof Szczerski (PiS) powiedział, że chodzi o utrzymanie powagi parlamentu i odbudowę zaufania społecznego do Sejmu. Jak mówił, działanie na rzecz przywrócenia odpowiedzialności w polityce powinno być wspólnym celem posłów, niezależnie od barw partyjnych. W jego ocenie zmiana na stanowisku marszałka Sejmu powinna stanowić ważny krok w tym kierunku.

Szczerski mówił, że obrońcy Sikorskiego, już po jego wypowiedzi dla amerykańskiego portalu Politico, podkreślali, że przemawia za nim dorobek na stanowisku szefa MSZ. Ale - mówił poseł PiS - ocena wcześniejszej pracy polityka nie ma nic do rzeczy, bo posłowie mają dokonać oceny jego _ dorobku jako marszałka Sejmu po kilku tygodniach działalności _.

_ Gdy ocenialiśmy kandydaturę Sikorskiego na stanowisko marszałka, z tej mównicy powiedziałem, że jako marszałek to czynnik ryzyka, a nie gwarant stabilności. Te słowa padły zaledwie półtora miesiąca temu. Nie przypuszczałem wówczas, że tak szybko staną się smutną rzeczywistością _ - powiedział Szczerski. Przytoczył też słowa Sikorskiego z dnia, gdy został wybrany na marszałka: _ jesteśmy tutaj po to, aby rozwiązywać, a nie tworzyć problemy _.

_ Musicie państwo rozstrzygnąć, czy chcecie marszałka o rozwiązłym języku, aroganckiego wobec mediów, konfabulującego, mylącego fakty i miejsca, cierpiącego na poważne zaniki pamięci? _ - powiedział Szczerski.

Występujący w imieniu klubu PiS Jarosław Sellin zaznaczył, że od momentu, gdy Sikorski został marszałkiem Sejmu, posłowie PiS wielokrotnie apelowali do niego, by _ zainteresował się głównym problemem ustrojowym (...), a mianowicie zanikiem realnej kontroli parlamentu nad rządem, kontroli władzy ustawodawczej nad wykonawczą _.

Jego zdaniem Sikorski sam się do tej praktyki przyczynił jako minister spraw zagranicznych i przez siedem lat kierowania MSZ lekceważył spotkania z sejmowymi komisjami: spraw zagranicznych oraz ds. UE. Sellin dodał, że kolejnym powodem wsparcia wniosku o odwołanie Sikorskiego jest _ niewiara w to, by zechciał on przywrócić powagę Sejmu w relacjach z rządem, gdyż sam tę powagę swą praktyką działania jako minister dezawuował _.

Z kolei szef klubu PO Rafał Grupiński odnosząc się do wniosku PiS, ocenił, że jego autorom chodzi o widowisko polityczne. Według niego Sikorski jako minister spraw zagranicznych spowodował, że _ z polską polityką zagraniczną naprawdę zaczęto się liczyć w Europie _. _ W istocie chodzi wam o to, żeby tak skutecznego ministra, jakim był minister Sikorski, stawiać pod pręgierzem z powodu drobnego błędu. Tylko o to wam chodzi, tylko taki macie cel _ - powiedział szef klubu PO, zwracając się do posłów PiS.

_ Nie osądzajcie nikogo po kilku tygodniach pracy. Marszałek Sikorski zapowiadał współpracę z wszystkimi klubami, będzie z wszystkimi klubami starał się współpracować _ - mówił Grupiński. _ Proponuję, byście państwo się nad tym swoim wnioskiem zastanowili, docenili wszystkie zasługi marszałka Sikorskiego w swojej pracy dla ojczyzny (...) i wycofajcie ten naprawdę zupełnie niepotrzebny i absurdalny wniosek _ - powiedział.

Wniosek PiS o odwołanie Sikorskiego absurdalnym nazwali także Jan Bury (PSL) i Sławomir Kopyciński (TR).

Według Burego Polska i Europa mają dzisiaj inne problemy przed sobą. _ Od roku trwa konflikt na Wschodzie, od paru miesięcy mamy embargo rosyjskie skierowane do wszystkich krajów Europy, a do Polski w szczególności, bo jesteśmy krajem granicznym Unii Europejskiej _ - mówił. Jak dodał, fundowanie sobie w Polsce z powodu jednego zdania, pomyłki, za którą ktoś przeprasza i dementuje, personalnej wojny polsko-polskiej nie jest nikomu potrzebne. _ Jest jakby pisaniem scenariusza przez zewnętrzne podmioty, być może przez tych panów, którzy zafundowali Europie dzisiaj te konflikty i to embargo _ - ocenił Bury. Zadeklarował, że PSL nie będzie uczestniczył w tej wojnie polsko-polskiej.

Z kolei Kopyciński zaznaczył, że klub TR nie przyłożył ręki do wyboru Sikorskiego na funkcję marszałka Sejmu. Dlatego też - jak poinformował - posłowie tego klubu nie zamierzają uczestniczyć w procedurze jego odwołania. _ O tym, kto jest marszałkiem Sejmu, decyduje większość koalicyjna - to jej problem i jej odpowiedzialność. Tak było, jest i tak będzie _ - powiedział Kopyciński.

Wstrzymanie się od głosu podczas głosowania nad wnioskiem o odwołanie marszałka zapowiedział w imieniu SLD poseł Tadeusz Iwiński. Poseł Sojuszu także przypomniał, że jego klub wstrzymał się od głosu przy wyborze Sikorskiego na marszałka Sejmu. _ Pamiętając o pewnych słabościach pana marszałka, w klubie Sojuszu Lewicy Demokratycznej wciąż uważamy, że może pan wyciągnąć wnioski ze swoich błędów i że może pan być dobrym marszałkiem, dlatego klub SLD wstrzyma się od głosu _ - powiedział Iwiński, zwracając się do Sikorskiego.

Posłowie PiS uważają jednak, że Sejm potrzebuje innego marszałka - jak mówił Szczerski - _ marszałka, bezpartyjnego strażnika procedury, strażnika praw koalicji i opozycji, osoby o nieskazitelnym życiorysie, dającego dowody odwagi i służby na rzecz innych ludzi _. _ Kogoś, kto Polakom będzie się kojarzyć nie z nieodpowiedzialnymi wybrykami, ale z powagą i zrozumieniem ich spraw _ - powiedział poseł PiS.

Według niego taką osobą jest Andrzej Smirnow. _ Pan poseł Andrzej Smirnow reprezentuje w tym Sejmie najlepszą cząstkę tego, co możemy nazwać dziedzictwem pokolenia walki o wolną Polskę. To dziedzictwo powinno nas połączyć, bo wszyscy zawdzięczamy takim ludziom, jak Andrzej Smirnow to, że możemy dziś w tej izbie zasiadać _ - podkreślił Szczerski.

Uzasadniając swoją decyzję o kandydowaniu na marszałka, Smirnow powiedział, że jest posłem piątą kadencję i z wielką przykrością patrzy na to, co się w parlamencie dzieje. Jego zdaniem obecny Sejm przypomina _ parlament z dawnych lat, który doskonale znamy _. _ Otóż, jest to maszynka do głosowania _ - uznał. Dodał, że _ wiadomo było, że marszałek Sikorski wybrany został poza parlamentem _; według niego _ większość parlamentarna go po prostu przegłosowała _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m322305.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wniosek-o-odwolanie-radoslawa-sikorskiego,238,0,1653742.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sąd nad losem Radosława Sikorskiego. Koniec debaty Opozycja szuka głosów poparcia. Ile ich musi zebrać, żeby odwołać marszałka Sejmu?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m324245.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/radoslaw-sikorski-zachowa-stanowisko,58,0,1645626.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sikorski zachowa stanowisko? Kopacz... Poniedziałkowa publikacja amerykańskiego portalu Politico wywołała burzę w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/m290374.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera-szpiegowska-nie-cofamy-akredytacji,225,0,1648865.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister: Ten pan powinien wyjechać z Polski _ Polska nie wyrzuciłaby nikogo z kraju, jeśli nie byłoby twardych dowodów przeciwko niemu _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m318577.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/donald-tusk-pierwszy-raz-o-wypowiedziach,58,0,1645114.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tusk pierwszy raz publicznie o wypowiedziach Sikorskiego _ Nie dziwię się, że opozycja chce wykorzystać każdy moment, kiedy pojawia się wpadka. (...) I dlatego, by przerwać łańcuch domysłów... _ - mówi były premier.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)