Notowania

opłaty za parkowanie
25.03.2013 13:32

Opłaty za parkowanie w Katowicach. Kiedy podwyżka?

Nowe, wyższe stawki za parkowanie w centrum Katowic wejdą w życie 2 kwietnia - podały dzisiaj służby prasowe magistratu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alex92287/CC/Flickr)

Nowe, wyższe stawki za parkowanie w centrum Katowic wejdą w życie 2 kwietnia - podały dzisiaj służby prasowe magistratu. Za pierwszą rozpoczętą godzinę kierowcy zapłacą 2 zł, o 50 gr więcej więcej niż dotychczas.

O podniesieniu stawek w strefach płatnego parkowania zdecydowali na początku marca miejscy radni. Uznali, że opłaty za parkowanie nie były zmieniane od 2004 r. i trzeba je było _ urealnić _. Lokalne władze przekonują, że nawet po podniesieniu cen opłaty za parkowanie w Katowicach będą należały do najniższych wśród dużych miast w Polsce.

Zgodnie z przyjętą uchwałą pierwsza rozpoczęta godzina parkowania w Katowicach będzie kosztowała 2 zł, druga - 2,40 zł, trzecia - 2,80 zł, za każdą następną kierowcy zapłacą 2 zł. Dotychczas stawki te wynosiły odpowiednio: 1,50 zł, 1,80 zł, 2 zł i 1,50 zł. Opłaty za parkowanie pojazdów będą pobierane w dni robocze od godziny 9.00 do 16.30.

Miesięczna opłata abonamentowa za parkowanie na zastrzeżonym stanowisku, tzw. kopercie, wyniesie 275 zł. Z płacenia za parking zwolnieni są m.in. niepełnosprawni i pracownicy różnych służb podczas wykonywania obowiązków służbowych, np. strażnicy miejscy i pogotowie gazowe. Nowością jest to zwolnienie z opłat - oprócz osób niepełnosprawnych oraz wyszczególnionych w uchwale służb - także mieszkańców miasta korzystających z pojazdów elektrycznych.

Jak tłumaczą lokalne władze, stawki za parkowanie w Katowicach nie były zmieniane od stycznia 2004 r. Od tego czasu nie zmienił się również znacząco obszar strefy płatnego parkowania, pomimo iż w wyniku przebudowy centrum Katowic trwale zlikwidowano płatne miejsca postojowe w wielu miejscach.

Przedstawiciele magistratu przekonują też, że katowiczanie mieszkający w strefie płatnego parkowania oraz podmioty mające w niej swoje siedziby nie powinni odczuć wzrostu opłat dzięki kartom mieszkańca oraz kartom parkingowym, za wydanie których opłaty nie uległy zmianie.

Nowe stawki zostały skonsultowane z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Katowicach, który oszacował, że uchwalenie ich powinno skutkować wzrostem przychodów z tytułu opłat parkingowych o około 35 proc. w porównaniu z 2012 r. Według szacunków, koszty wprowadzenia podwyższonych stawek, które poniesie MZUiM, wyniosą ok. 84,5 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Parkowanie ma być droższe. Rząd chce zmian Zmiany dotyczące parkowania w miastach, m.in. stawek opłat parkingowych - znajdą się w projekcie ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy, której założenia przygotował MAC.
Chcesz jechać autostradą? Na początek 100 zł, później już od kilometra Nowe plany zarządcy dróg zupełnie zniechęcą do wjazdu na autostrady?
E-myto dla każdego. Będą duże zmiany Na razie plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ograniczają się do wprowadzenia powszechnego e-myta tylko na wybranych odcinkach.
Tagi: opłaty za parkowanie, parkowanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz