Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłata od apelacji pracodawcy

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy rozstrzygnął nurtujący od kilkunastu miesięcy sądy i prawników problem opłaty od apelacji wnoszonej przez pracodawcę.

Uchwałą z 9 stycznia 2007 r. orzeczono, że w sytuacji gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 tys. złotych pracodawca powinien uiścić opłatę podstawową w wysokości 30 złotych.

_ Art. 35 ust 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych: W sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową. _Problem nastręczała interpretacja wzajemnych relacji pomiędzy art. 35 ust. 1 oraz art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167 poz. 1398 z późn. zm.).

Pierwszy przepis wprowadza generalną zasadę, iż opłata podstawowa w wysokości 30 zł pobierana jest wyłącznie od pism wskazanych w przepisie (apelacja, zażalenie, skarga kasacyjna oraz skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia). Chyba że wartość przedmiotu sporu w sprawie przekracza 50 tys. złotych, wtedy pobierana jest opłata stosunkowa (w wysokości 5 proc. wps).

Jednakże w ocenie niektórych sądów art. 35 ustawy miał zastosowanie wyłącznie do pracowników dochodzących roszczeń od pracodawców, natomiast wnoszący stosowne środki zaskarżenia pracodawcy byli zobowiązani do uiszczenia opłaty stosunkowej (art. 13 ustawy).

Błędna wykładnia prowadziła do odrzucenia apelacji wnoszonych przez profesjonalnych pełnomocników z powołaniem się na art. 370 kpc w zw. z art. 130(2) par. 3 kodeksu postępowania cywilnego, co prowadziło do ewidentnego pokrzywdzenia stron.

Na wniosek Sądu Okręgowego w Toruniu sprawą zajął się Sąd Najwyższy, który orzekł, że także w przypadku apelacji pracodawcy wniesionej w sprawie z powództwa pracownika powinien on wnieść opłatę w wysokości 30 zł (sygn. akt II PZP 5/06).

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)