Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Kolejna grupa odzyska świadczenia

0
Podziel się:

Poprawka jest efektem rozmowy, którą wczoraj przeprowadzili z protestującymi członkowie komisji polityki społecznej i rodziny oraz członkowie rządu.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Kolejna grupa odzyska świadczenia
(Daquella manera/CC/Flickr)

Kolejna grupa 5 tysięcy opiekunów odzyska pomoc utraconą 1 lipca 2013 roku. Platforma Obywatelska w porozumieniu z ministrem pracy zgłosiła w Sejmie poprawkę, by osoby, które nie zakwalifikowały się do specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo 1 stycznia 2013 r. nie mieli ważnego orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym, a czasowe decyzje w tym zakresie wygasły z końcem 2012 r., otrzymały zwrot zasiłku na takich samych zasadach jak inni opiekunowie.

Poprawka jest efektem rozmowy, którą wczoraj przeprowadzili z protestującymi członkowie komisji polityki społecznej i rodziny oraz członkowie rządu - przypomniał Artur Górczyński z Twojego Ruchu i podziękował rządowi za szybką reakcję.

Podczas drugiego czytania projektu ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów PiS złożyło 3 poprawki. Pierwsza dotyczy wykreślenia z projektu zapisu o 4-ro miesięcznym terminie na wystąpienie o zwrot zasiłku. Druga mówi o zniesieniu kryterium dochodowego przy jego przyznaniu. Trzecia zrównuje świadczenia we wszystkich grupach opiekunów osób niezdolnych do samodzielnego życia. PiS proponuje, by było to 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 1327 złotych miesięcznie.

SLD zgłosił do projektu 5 poprawek. By zasiłek opiekuńczy wynosił od maja 800 złotych i 1000 złotych od przyszłego roku. By znieść kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń lub - w przypadku odrzucenia tej poprawki - podnieść je z 623 zł do 725 zł, czyli do kryterium , które obowiązuje przy ustalaniu alimentów. Ostatnia, piata poprawka Sojuszu zmierza do tego, by by kategorię niepodejmowania zatrudnienia, jako warunku przyznania zasiłku wprowadzić od razu a nie od 2015 roku. Poprawkę tej samej treści złożył Twój Ruch.

Projekt przywraca prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom, które świadczenie to utraciły od dnia 1 lipca 2013 r. oraz określa warunki nabywania i zasady ustalania oraz przyznawania tych zasiłków. Jest reakcją rządu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia ubiegłego roku. Głosowanie jutro.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/m301571.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rodzice;niepelnosprawnych;dzieci;okupuja;sejm,202,0,1499594.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rodzice chorych dzieci okupują Sejm Rodziny spędziły w gmachu całą noc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m259514.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa;o;swiadczeniach;pielegnacyjnych;nie;chca;zmian;w;projekcie,75,0,1509195.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie chcą poprawek do ustawy pielęgnacyjnej Opozycja chce szybszej podwyżki świadczeń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, rząd stoi murem przy swoich planach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m284460.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zasilki;dla;opiekunow;osob;niepelnosprawnych;zobacz;jakie;poprawki;odrzucil;sejm,243,0,1508851.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec obrad na temat zasiłków Komisja pracowała nad trzema projektami, autorstwa: rządu, PiS i SLD.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)