Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opieka nad dziećmi. Ten przepis dyskryminuje mężczyzn

0
Podziel się

- Aresztowani ojcowie powinni móc opiekować się dziećmi - mówi pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania.

Opieka nad dziećmi. Ten przepis dyskryminuje mężczyzn
(Piotr WYGODA/East News)
bEqoxkth

W myśl obowiązujących przepisów ojciec, który trafia do aresztu, nie może sprawować opieki nad dzieckiem; taką możliwość ma tylko matka. W ocenie pełnomocniczki rządu do spraw równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz (na zdjęciu) dyskryminuje to mężczyzn.

Pełnomocniczka występowała w tej sprawie do ministra sprawiedliwości; resort analizuje sprawę.

Przepisy regulujące przyjmowanie dzieci matek pozbawionych wolności do domów dla matki i dziecka przy wskazanych zakładach karnych regulują wyłącznie sytuacje dotyczące kobiet. Tym samym uniemożliwiają ojcu pozbawionemu wolności sprawowania stałej i bezpośredniej opieki nad dzieckiem, ponieważ nie może on ubiegać się o przyjęcie do domu dla matki i dziecka. W ocenie pełnomocniczki narusza to zasadę równego traktowania.

bEqoxktj

_ - To się zaczęło od interwencji ojca, który trafił do aresztu. Miał małe dziecko, które było z nim bardzo związane, matka praktycznie nie uczestniczyła w jego wychowywaniu. Ponieważ on jest mężczyzną, uznano, że regulacje dotyczące przebywania z dzieckiem jego nie dotyczą _ - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

Jak dodała, w efekcie mężczyzna widywał się z dzieckiem bardzo rzadko, dziecko dostało choroby sierocej. _ - Była to dramatyczna sytuacja. Interweniowaliśmy, bo uważaliśmy, że przepisy - choć mówią o matce z dzieckiem - automatycznie powinny odnosić się także do ojca _ - uznała pełnomocniczka. Poinformowała, że zasugerowała ministrowi, że być może przepisy trzeba zmienić, np. zapisać _ rodzic z dzieckiem _ zamiast _ matka z dzieckiem _.

_ - Wiem, że się zajęto sprawą tego ojca, ale uważam, że nie należy skupiać się tylko na jednostkowych interwencjach i jeśli taka sytuacja jest egzemplifikacją jakiegoś szerszego problemu, to trzeba go rozwiązywać systemowo _ - zaznaczyła Kozłowska-Rajewicz.

Jej zdaniem, jeśli jest przepis, który pozwala matce w takiej sytuacji odpowiednio zaopiekować się dzieckiem, to automatycznie powinien być stosowany także do ojców.

bEqoxktp

_ - Nie uważam, że mogłoby to być kłopotliwe organizacyjnie, bo nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby takie ośrodki były koedukacyjne. W Finlandii i w Szwecji byłam w ośrodkach interwencji kryzysowej dla kobiet doświadczających przemocy - i okazało się, że oprócz kobiet było tam także kilku mężczyzn, niektórzy z dziećmi. Takie rozwiązanie jest sensowne i uzasadnione ekonomicznie. Nie ma sensu tworzyć odrębnych instytucji dla mężczyzn doświadczających przemocy. Te które już istnieją przygotowane są na to, by nieść pomoc zarówno kobietom, jak i mężczyznom. To samo dotyczy postępowania z aresztantami _ - powiedziała pełnomocniczka.

Innego zdania jest pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. konstytucyjnych praw rodziny Anna Andrzejewska. Jej zdaniem sprawa jest bardziej złożona i niezwykle delikatna. Podkreśliła, że jej uregulowanie wymaga szczególnej wrażliwości, uwzględniającej przede wszystkim dobro dziecka.

Poinformowała, że resort sprawiedliwości podjął ten temat i analizuje sprawę. Sama Andrzejewska - jak poinformowała - odbyła już kilka spotkań w ośrodkach dla osadzonych matek z dziećmi i konsultowała się w tej kwestii ze strażą więzienną.

Czytaj więcej w Money.pl
Najwięcej 20 dzieci na jednego wychowawcę MEN podkreśla, że kontrola organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży rozpoczyna się już w trakcie przyjmowania zgłoszeń.
Eksperci alarmują. Najbardziej narażone dzieci Aż 90 procent zatruć produktami biobójczymi, jak trutki czy środki dezynfekcyjne, ma miejsce w domu, a najbardziej narażoną grupą są dzieci do 5. roku życia.
Każdego roku 7 mln nieletnich rodzi dzieci Z raportu ONZ wynika, że w krajach rozwijających się dzieci rodzi 20 tys. młodocianych matek. Dla porównania w krajach rozwiniętych w ciągu całego roku na świat przychodzi tylko 680 tys. dzieci nieletnich matek.
bEqoxktK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)