Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opieka nad dziećmi. Te przepisy nic nie dały?

0
Podziel się:

Jutro minie dokładnie rok od wprowadzenia przepisów o zatrudnianiu niań, zgodnie z którymi państwo opłaca za nianie składki.

Opieka nad dziećmi. Te przepisy nic nie dały?
(Dead_morozzzka/Dreamstime)

*Jutro minie dokładnie rok od wprowadzenia przepisów o zatrudnianiu niań, zgodnie z którymi państwo opłaca za nianie składki na ubezpieczenia emerytalne i *

zdrowotne do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Większość opiekunek jednak pracuje w szarej strefie.

Szacuje się, że w Polsce pracuje około 200 tys. opiekunek do dzieci. Zarejestrowało się jednak tylko niecałe 8,5 tys. z nich, głównie w dużych miastach. _ - Tam rodzi się po prostu więcej dzieci i jest gorsza dostępność do tradycyjnych form opieki nad dzieckiem, czyli babci i dziadka, ale też przedszkola czy żłobka - _ mówi rzecznik ZUS, Jacek Dziekan

Ludzi przerażają formalności związane z zatrudnianiem niań. Mimo że ZUS deklaruje wszelaką pomoc, rodzice obawiają się, że utkną w papierkach, terminach, nie zapamiętają co i kiedy zarejestrować i wyrejestrować.

Jak mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, biurokracja w Polsce wciąż kwitnie i każdy się jej boi. _ - Ustawa, która miała spowodować, że przysłowiowa niania miała się zalegalizować, utwierdziła tych ludzi w przekonaniu, że trzeba by nie mieć zdrowych zmysłów, żeby przejść drogę, którą proponuje rząd _ - twierdzi Sadowski.

ZUS opłaca składki za nianie tylko wtedy, gdy pracuje i ojciec, i matka. Muszą mieć umowę o pracę, albo być zatrudnieni np. na umowę zlecenie, ale już nie na umowę o dzieło. Tworzy się chaos informacyjny i - jak twierdzą eksperci - przepisy dotyczące zatrudniania niań wymagają dopracowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta decyzja rządu podwyższy składki na ZUS Przedsiębiorca, który płaci pracownikowi pensję minimalną, musi się liczyć z dodatkowym kosztem zatrudnienia. Wzrosną też składki na ZUS.
Wkrótce opłacą im ZUS nawet na bezrobociu Nowe przepisy miałyby wejść w życie z początkiem nowego roku. Kończą się konsultacje międzyresortowe w tej sprawie.
ZUS odda firmom pieniądze. Za karę Przedsiębiorcy dostali dodatkową ochronę. Nie poniosą już podwójnych kar za zaległe opłaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)