Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Operacja Mare Nostrum. Uratowano tysiące imigrantów

0
Podziel się:

Operacja ta rozpoczęła się w październiku zeszłego roku po tym, gdy w dwóch katastrofach łodzi z nielegalnymi imigrantami z Afryki w rejonie Lampedusy zginęło prawie 400 osób.

Angelino Alfano<br>minister spraw wewnętrznych Włoch
Angelino Alfano<br>minister spraw wewnętrznych Włoch (Gtognini/CC BY 2.5/Wikimedia)

Ponad 100 tysięcy nielegalnych imigrantów płynących z Afryki do Włoch uratowały siły tego kraju podczas trwającej ponad rok operacji patrolowania Morza Śródziemnego Mare Nostrum. Dane te podały władze w Rzymie, ogłaszając zakończenie tych działań.

Jutro rozpoczyna się nowa, koordynowana przez unijną agencję do spraw granic Frontex operacja Tryton. Jej flotę stanowić będzie 6 statków, dwa samoloty i helikopter, a bazami będą włoska wyspa Lampedusa, główny cel exodusu imigrantów z Afryki, oraz Porto Empedocle na Sycylii. Tryton będzie jednak dysponować znacznie mniejszym budżetem niż Mare Nostrum - zauważają włoskie media.

Włochy od dawna domagały się, aby to Unia Europejska wzięła na siebie odpowiedzialność za ochronę swych granic i by pomogła im w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

Włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano wielokrotnie zarzucał krajom UE obojętność wobec poważnego kryzysu imigracyjnego, z jakim zmaga się jego kraj, i to, że na barki Rzymu zrzuciły ciężar uporania się z nim.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Alfano ogłaszając zakończenie Mare Nostrum oświadczył: _ - Jesteśmy dumni z powodu działań wszystkich tych, którzy przyczynili się do ratowania ludzkiego życia _.

Operacja ta rozpoczęła się w październiku zeszłego roku po tym, gdy w dwóch katastrofach łodzi z nielegalnymi imigrantami z Afryki w rejonie Lampedusy zginęło prawie 400 osób.

_ - To miała być ograniczona, wynikająca z sytuacji kryzysowej operacja po tragedii na Lampedusie i trwała dłużej niż sądzono _ - podkreślił Alfano.

Podsumowując działania włoskich sił zbrojnych i Straży Przybrzeżnej, które patrolowały Cieśninę Sycylijską i ruszały na pomoc łodziom i małym statkom z imigrantami, szef MSW oświadczył: _ Dzisiaj możemy powiedzieć, że Włochy spełniły swój obowiązek _.

Alfano poinformował, że Mare Nostrum kosztowało miesięcznie Włochy 9,5 miliona a euro, a zatem na całą tę operację Rzym wydał 114 milionów euro.

Szef włoskiego MSW następująco skomentował operację Tryton: _ Europa po raz pierwszy wychodzi w morze i będzie patrolować granice _.

_ - To nie znaczy, że Włochy będą z tego zwolnione, lecz to, że po raz pierwszy Europa uświadamia sobie, że granice w odległości 30 mil morskich od włoskiego wybrzeża są granicą wszystkich _ - mówił minister Alfano.

Na łamach piątkowej włoskiej prasy zamieszczono apel organizacji humanitarnych o to, by nie zamykać operacji Mare Nostrum i by siły włoskie dalej ratowały imigrantów. Pod petycją podpisał się między innymi włoski oddział Amnesty International.

Czytaj więcej w Money.pl
Barroso odrzuca imigracyjne plany Camerona Brytyjscy konserwatyści występują ostatnio z szeregiem pomysłów na ograniczenie imigracji z państw Unii Europejskiej - od tymczasowego zawieszenia swobody podróżowania przez punkty kwalifikacyjne dla imigrantów po limitowaną liczbę pozwoleń na pracę.
Manifestacje Włochów przeciwko imigrantom Tysiące osób we włoskich miastach wzięły udział w demonstracjach przeciw nielegalnym imigrantom, zorganizowanych przez partie prawicowe z Ligą Północną na czele. Doszło do przepychanek z uczestnikami kontrmanifestacji przeciw rasizmowi i ksenofobii.
Włosi nie chcą już płacić za imigrantów? Włochy chcą, aby przed końcem tego roku ciężar operacji humanitarnych na Morzu Śródziemnym wzięła na siebie Unia Europejska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)