Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ alarmuje: Prawie pół mln Irakijczyków uciekło z prowincji Anbar

0
Podziel się

Prawie 480 tys. Irakijczyków uciekło z kraju przed walkami toczącymi się między siłami rządowymi a rebeliantami.

ONZ alarmuje: Prawie pół mln Irakijczyków uciekło z prowincji Anbar
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bEqZwIjV

W tej sunnickiej prowincji graniczącej z Syrią armia i policja prowadzą od końca grudnia ubiegłego roku operację z bojownikami radykalnego ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).

ISIL chce tam utworzyć własne islamistyczne państwo, którego granice sięgałyby terytorium Syrii. Do walk dochodzi też z plemionami wrogimi rządowi w Bagdadzie.

- _ Dzisiaj rząd iracki potwierdza, że 443 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci uciekło od czasu intensyfikacji walk w styczniu. Jednak rzeczywista liczba uchodźców jest nieznana i może przekraczać 480 tysięcy osób _ - powiedział rzecznik prasowy UNHCR Adrian Edwards.

bEqZwIjX

UNHCR wystosował w marcu apel do donatorów o pomoc dla ofiar walk w Iraku. Edwards obecnie przypomniał, że do tej pory udało się zebrać jedynie 12 procent z potrzebnej kwoty 19 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Seria zamachów Iraku, co najmniej 54 zabitych Jak poinformowały źródła bezpieczeństwa i medyczne, najwięcej ofiar było w Bagdadzie i Mosulu.
Kilkadziesiąt tysięcy osób uciekło z domów Ponad 65 tysięcy Irakijczyków uciekło w ubiegłym tygodniu przed walkami w Faludży i Ramadi - poinformował Wysoki Komisariat ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
Wielu zabitych podczas wizyty sekretarza ONZ W Bagdadzie doszło do serii wybuchów samochodów pułapek, gdy w irackiej stolicy przebywał Ban Ki Mun.
bEqZwIky
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)