Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Omówią bezpieczeństwo Polski w świetle decyzji podjętych na szczycie NATO

0
Podziel się:

Prezydent Komorowski zwołał na 9 września posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Omówią bezpieczeństwo Polski w świetle decyzji podjętych na szczycie NATO
(U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison/public domain)
bEJuRsWd

Na 9 września prezydent Bronisław Komorowski zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym omówione zostaną rezultaty szczytu NATO w Newport - poinformowało dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

_ - Posiedzenie jest zaplanowane na najbliższy wtorek, na godz. 16. Jego tematem ma być bezpieczeństwo Polski w świetle rezultatów szczytu w Newport _ - powiedział rzecznik prasowy szefa BBN Marcin Skowron.

W czwartek i piątek przywódcy 28 krajów NATO spotkają się w Newport w Walii na jednym z najważniejszych szczytów w 65-letniej historii Sojuszu. W obliczu nowych zagrożeń z Rosji NATO chce wzmocnić zdolności do kolektywnej obrony - zwłaszcza wschodnich rubieży.

bEJuRsWf

Polskiej delegacji na szczyt będzie przewodniczył prezydent Komorowski. W połowie sierpnia prezydent mówił m.in., że w okresie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego Polska chce dać jasny sygnał, że będzie domagać się wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu poprzez obecność żołnierzy z innych krajów i poprzez wysunięte bazowanie ich sprzętu i logistyki.

_ - W tym duchu będziemy uczestniczyli we wrześniowym szczycie NATO w Newport. Postawimy tam również problem powrotu NATO na ścieżkę rozwoju poprzez powstrzymanie tendencji spadkowych w finansowaniu narodowych systemów obronnych. Nie może być dalej tak, że nasz potężny sąsiad na wschodzie od 8 lat zwiększa finansowanie własnego uzbrojenia, a NATO je obniża. My Polacy także powinniśmy ponownie uzyskać zalecane przez Sojusz finansowanie systemu obronnego na poziomie całych 2 proc. PKB, tak jak to ustaliliśmy w roku 2001. To powinno pozwolić na kontynuowanie ambitnego planu dalszej modernizacji technicznej _ - mówił wtedy prezydent.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie spraw zagranicznych, obrony i spraw wewnętrznych, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie. _ W posiedzeniu Rady po raz pierwszy weźmie udział Jarosław Gowin, jako szef nowego klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska _ - powiedział Skowron.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama zapowiada wysłanie żołnierzy _ Wiosną ogłosiłem nową inicjatywę, której celem jest wzmocnienie amerykańskiej obecności w Europie, włączając państwa bałtyckie. Pracuję z Kongresem, aby ten cel został zrealizowany _ - powiedział Obama.
Ten plan ma pozwolić NATO na szybką reakcję Będzie większa obecność NATO na wschodzie Europy. Potwierdził to sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen.
"Trzeba powiedzieć nie broni nuklearnej" Demonstrację zwołały organizacje Stop the War i Campaign for Nuclear Disarmament. Manifestanci przybyli z Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Belgii.
bEJuRsWG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)