Notowania

prawo
08.10.2012 17:44

Omar Hajsam skazany. Biznesmen-porywacz dostał kolejny wyrok

Jego ucieczka wywołała głośny skandal w Rumunii, była powodem dymisji szefa służb specjalnych i prokuratora generalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Sąd w Rumunii skazał zaocznie na dwa lata więzienia rumuńsko-syryjskiego biznesmena Omara Hajsama, wcześniej już skazanego na 20 lat za udział w porwaniu w Iraku trojga rumuńskich dziennikarzy. Hajsam w 2006 roku uciekł z Rumunii.

Sąd w mieście Oradea skazał Hajsama właśnie za nielegalne opuszczenie terytorium Rumunii.

Wyrok z 2005 roku - również wydany zaocznie - dotyczył udziału biznesmena w porwaniu w Iraku trojga dziennikarzy. Do Hajsama rzekomo zgłosili się porywacze, jednak okazało się, że to on sam wraz z tłumaczem dziennikarzy ukartował porwanie. Według prokuratury porwanie było częścią zawiłej intrygi, która miała uczynić z Hajsama bohatera w oczach Rumunów i pomóc mu w uniknięciu kar za oszustwa i niepłacenie podatków.

Dziennikarze byli przetrzymywani w Bagdadzie 55 dni.

Hajsam został aresztowany, ale ze względu na stan zdrowia wypuszczono go na wolność i w połowie 2006 roku opuścił Rumunię w nieznanych okolicznościach. Jego ucieczka wywołała głośny skandal w Rumunii, była powodem dymisji szefa służb specjalnych i prokuratora generalnego.

W 2010 roku prezydent Syrii Baszar el-Asad poinformował, że Hajsam trafił do syryjskiego więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Proszą Irak by przeszkodził w dostawie broni Wiceprezydent USA Joe Biden interweniował w rozmowie z premierem Iraku Nurim al-Malikim, aby władze tego kraju przeszkodziły w dalszym przerzucaniu przez jego przestrzeń powietrzną irańskiej broni dla reżimu syryjskiego.
USA zabrania tam lotów. Iran łamie zakaz Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.
Kłócą się o ropę, ale wycofają siły zbrojne Na granicy z Syrią, ogarniętą wojną domową, Bagdad i Kurdystan rozmieściły swoich żołnierzy.
Tagi: prawo, rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz