Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oman: Skazali blogera za znieważenie sułtana

0
Podziel się:

Omański dziennikarz i bloger Muchtar ibn Muhammad ibn Saif al-Hinai został skazany na rok więzienia za oszczerstwo i łamanie przepisów dotyczących technologii informacyjnych.

Oman: Skazali blogera za znieważenie sułtana
(Mikdam/Dreamstime)

Omański dziennikarz i bloger Muchtar ibn Muhammad ibn Saif al-Hinai został skazany na rok więzienia za _ oszczerstwo i łamanie przepisów dotyczących technologii informacyjnych _ - podała agencja AP, powołując się na źródła rządowe.

25-letni dziennikarz, piszący dla gazety _ al-Zaman _, został również skazany na grzywnę w wysokości 1000 rialów (ponad 8 tys. złotych). _ Al-Zaman _ znalazł się pod lupą władz już rok temu, kiedy naraził się niewygodnymi dla sułtanatu artykułami.

W Omanie mnożą się wyroki skazujące antyrządowych publicystów. W sierpniu organizacja Reporterzy bez Granic, działająca na rzecz wolności prasy, protestowała przeciwko skazaniu 20 antyrządowych blogerów i dziennikarzy internetowych na rok więzienia i grzywnę za _ nielegalne zgromadzenie i naruszenie porządku publicznego _. Niektórzy z nich usłyszeli wyrok skazujący również za zniesławienie sułtana i cyberprzestępczość. Podobne wyroki zapadły w lipcu w sprawie czterech blogerów i publicystów internetowych.

W omańskim kodeksie karnym znajdują się trzy artykuły ułatwiające walkę z niewygodnymi dziennikarzami. Art. 126 karze za _ publiczne zniesławienie Jego Wysokości Sułtana lub jego autorytetu _. Art. 16 dotyczy cyberprzestępczości i formalnie ma chronić przed zniesławieniem, obrażaniem oraz naruszaniem prywatności z wykorzystaniem internetu. Art. 19 dotyczy zaś używania internetu w celu rozpowszechniania lub promowania opinii naruszających wartości religijne lub porządek publiczny.

_ - Pod pretekstem karania autorów rzekomo zniesławiających komentarzy sułtański wymiar sprawiedliwości tłumi głosy sprzeciwu, zachęcając jednocześnie swoich obywateli do wyrażania opinii w legalny sposób i w zgodzie z prawną definicją wolności słowa, co zdaje się zostawiać mało miejsca na wolność wypowiedzi _ - skomentował lipcowy wyrok jeden z działaczy Reporterów bez Granic.

Czytaj więcej w Money.pl
Piszesz w internecie? Jest ważny wyrok Według sądu nie musi również wprowadzać prewencyjnej cenzury. Decyzja jest prawomocna.
Pussy Riot proszą, bo grozi im... - _ W kolonii karnej może im grozić niebezpieczeństwo wynikające z rozgłosu, jakiego nabrała ich sprawa, i propagandy, która je demonizuje _ - powiedział obrońca grupy.
Zapadł wyrok. Premier skazany na więzienie Ahmad Nazif, były premier Egiptu z czasów, kiedy u władzy był prezydent Hosni Mubarak, został skazany przez sąd w Kairze na trzy lata więzienia za nielegalne wzbogacenie się.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)