Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Zarzuty dla prezesa spółki finansowej Remedium

0
Podziel się:

Zarzut prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej m.in. na gromadzeniu pieniędzy klientów i udzielaniu pożyczek usłyszał prezes jednej z polskich spółek.

Olsztyn: Zarzuty dla prezesa spółki finansowej Remedium
(Willeecole/Dreamstime)
bEKWvmid

Zarzut prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej m.in. na gromadzeniu pieniędzy klientów i udzielaniu pożyczek oraz zarzut niezłożenia sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego postawiła szefowi spółki Remedium prokuratura w Olsztynie.

Poinformował o tym w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Mieczysław Orzechowski.

Jak podał prokurator Orzechowski, zarzuty, które przedstawiono Sylwestrowi S. w czwartek, dotyczą naruszenia prawa bankowego i ustawy o rachunkowości.

bEKWvmif

_ - Sylwestrowi S. przedstawiono zarzut prowadzenia bez wymaganego zezwolenia działalności w latach 2007-2013 polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych od osób fizycznych, by potem z tych pieniędzy udzielać pożyczek innym osobom, przy czym podejrzany obciążał ryzykiem powierzone mu pieniądze - w szczególności przez prowadzenie przedsięwzięć o charakterze gospodarczym. Drugi zarzut dotyczy niezłożenia sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego za 2011 rok _ - podał Orzechowski. Dodał, że podejrzany nie przyznał się do zarzutów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Prokuratura zastosowała wobec niego zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł.

Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności i grzywna do 5 mln zł.

Od września Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prowadzi śledztwo ws. działalności Remedium. Podjęła je po tym, gdy wpłynęło zawiadomienie z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby reprezentujące spółkę. Także jeden z banków, w którym spółka posiada rachunek, zawiadomił, że klienci spółki mogą być wprowadzani przez nią w błąd.

bEKWvmil

Według prokuratury do tej pory w śledztwie przesłuchano 160 świadków, w tym 110 pokrzywdzonych, którzy wpłacili na lokaty od kilkudziesięciu tysięcy złotych do 1 mln zł. Prokuratura planuje przesłuchać jeszcze kolejnych 110 osób pokrzywdzonych w całym kraju oraz 2 osoby przebywające w Wielkiej Brytanii. W sumie pokrzywdzeni, którzy byli już przesłuchani w prokuraturze, nie odzyskali 10 mln zł.

Jak dodał Orzechowski, po analizie dokumentów finansowych spółki powołany zostanie biegły, który wyda opinię w sprawie działalności gospodarczej Remedium.

Spółka Remedium oferowała m.in. kredyty hipoteczne, samochodowe, gotówkowe i inwestycyjne, zakładanie lokat osobistych i dla firm, inwestowanie w energetykę wiatrową. Od jesieni ub. roku klienci Remedium zaczęli mieć problemy z odzyskaniem ulokowanych tam pieniędzy.

13 lutego Sąd Rejonowy w Olsztynie ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Remedium - Doradcy Finansowi. Wezwał wierzycieli, by w ciągu trzech miesięcy zgłaszali wierzytelności sędziemu komisarzowi. Jak powiedziała w piątek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska, na stronach internetowych Sądu Rejonowego w Olsztynie zamieszczone są wzory dokumentów, z których mogą skorzystać wierzyciele składający do sądu informację o wierzytelnościach.

bEKWvmim
Czytaj więcej w Money.pl
Minister odpiera zarzuty. Polska czysta jak łza Minister rolnictwa Stanisław Kalemba odpiera zarzuty o udział Polski w skandalu z koniną w wołowinie.
Zarzuty dla marszałka Senatu. Za co? Senatorowie PiS zarzucili dzisiaj marszałkowi Senatu złamanie regulaminu izby.
Zginął broniąc dziewczyny. Jego zabójca... Zarzut zabójstwa 20-latka i naruszenia nietykalności cielesnej kobiety usłyszał dziś mieszkaniec Łodzi 20-letni Rafał N.
bEKWvmiG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)