Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja europejska
23.05.2013 14:36

Oliwa tylko w oryginalnych pojemnikach? KE wycofuje pomysł

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj, że wycofała się z planów wprowadzenia nowej regulacji, nakazującej podawanie w restauracjach w krajach Unii oliwy z oliwek tylko w oryginalnych pojemnikach, których nie można ponownie napełniać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj, że wycofała się z planów wprowadzenia nowej regulacji, nakazującej podawanie w restauracjach w krajach Unii oliwy z oliwek tylko w oryginalnych pojemnikach, których nie można ponownie napełniać.

_ - Nie przeprowadziliśmy wystarczających konsultacji na temat naszej propozycji z krajami, które są konsumentami oliwy z oliwek _ - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos na konferencji prasowej w Brukseli. Przyznał, że szczególnie w krajach północnoeuropejskich planowana regulacja spotkała się z ostrą krytyką. Popierały ją z kolei kraje, gdzie produkuje się oliwę z oliwek.

Nowa regulacja, zmieniająca rozporządzenie wykonawcze w sprawie wprowadzenia na rynek oliwy z oliwek, miała obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.. Jej celem było zagwarantowanie dobrej jakości oliwy na europejskim rynku i przeciwdziałanie próbom oszukiwania konsumentów. W praktyce zmiany te oznaczały m.in. to, że ze stołów w europejskich restauracjach zniknęłyby wkrótce dzbanki, karafki czy zakorkowane butelki z oliwą z oliwek do okraszania sałatek i innych dań.

W zeszłym tygodniu propozycję KE poparło 15 krajów UE, reprezentowanych przez ekspertów. Nie było jednak poparcia kwalifikowanej większości dla planów Komisji, dlatego w takiej sytuacji decyzja, czy wdrożyć projekt należy do KE.

_ - Od minionego piątku usłyszałem kilka opinii bardzo przeciwnych niektórym pomysłom, wynikającym z tej regulacji. Jest jasne, że na tym etapie planowane działania, mające na celu lepsze informowanie konsumentów i ich ochronę przed oszustwami, nie zostały przedstawione w sposób, który pozwoliłby zyskać szerokie poparcie dla tej propozycji _ - powiedział Ciolos, informując o wycofaniu propozycji.

Dodał, że w najbliższym czasie przeprowadzi rozmowy na ten temat z organizacjami konsumentów, restauratorów oraz producentów oliwy z oliwek. Niektóre media uznały plany Komisji Europejskiej w sprawie oliwy za kuriozalne. W środę skrytykowali je także przywódcy Francji i Holandii przy okazji szczytu UE w Brukseli. Jak poinformował Reuters, brytyjski premier David Cameron zarzucił Komisji, że wtrąca się w sprawy, które nie potrzebują regulacji. To dokładnie dziedzina, w którą Unia Europejska nie powinna się wtrącać. Ta sprawa nawet nie powinna pojawić się na stole - powiedział Cameron, czyniąc aluzję do restauracyjnych stołów, z których zniknąć miały karafki z oliwą.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy zakaz UE. Oliwa w restauracjach ma... Regulację tę poparła większość krajów członkowskich, reprezentowanych w tej sprawie przez ekspertów.
Sześciu ministrów nie chce dyrektywy tytoniowej Komisja Europejska planuje zakazać sprzedaży papierosów mentolowych i slimów. Polska na tym straci.
Doceniają Hollande'a, ale czas na konkrety Hollande ogłosił w czwartek, że drugi rok jego kadencji upłynie pod znakiem ofensywy europejskiej.
Tagi: komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz