Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olimpiada w Soczi. Co ustalili Obama i Putin ws. bezpieczeństwa?

0
Podziel się:

Na wody Rosji miały wpłynąć amerykańskie okręty do ewentualnej pomocy, jednak to nie takie pewne - informuje agencja Reutera.

Olimpiada w Soczi. Co ustalili Obama i Putin ws. bezpieczeństwa?
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Rosji Obama zadeklarował _ pełne wsparcie _ w razie potrzeby - poinformował Biały Dom.

Lakoniczny komunikat nie precyzuje jednak, o czym konkretnie rozmawiali obaj prezydenci w kontekście Olimpiady w Soczi. Nie był to zresztą jedyny temat rozmowy. Administracja USA stwierdza jedynie, że tematem rozmowy było najlepsze propagowanie wspólnych interesów amerykańsko-rosyjskich, _ w tym bezpieczeństwa Olimpiady w Soczi, dla którego Stany Zjednoczone zaoferowały pełne wsparcie _.

Reuters informował w ostatni weekend, że wobec narastającego zaniepokojenia możliwością zakłócenia Igrzysk, siły zbrojne USA zamierzają zaoferować dwa amerykańskie okręty wojenne i samoloty na Morzu Czarnym do ewentualnej pomocy w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Ponadto amerykańscy wojskowi i służby wywiadowcze mają badać wariantowe plany ewakuacji Amerykanów z Soczi w przypadku kryzysu.

Jednak według źródeł w administracji USA, na które powołuje się Reuters, Amerykanie doszli do wniosku, iż taka operacja natrafiłaby na poważne trudności, ponieważ władze rosyjskie niechętnie dopuściłyby obce wojsko, a zwłaszcza siły USA, na swoje terytorium.

Departament Stanu USA ostrzegł Amerykanów planujących podróż na Olimpiadę w Soczi aby zachowali czujność ze względu na możliwość ataków terrorystycznych.

Według dziennika _ New York Times _, USA zaoferowały Rosji amerykańską technologię unieszkodliwiania ładunków wybuchowych umieszczanych przy drogach. Z taką ofertą miał wystąpić do swojego rosyjskiego odpowiednika przewodniczący Komitetu Szefów Sztabów sił Zbrojnych USA gen. Martin Dempsey podczas spotkania w Brukseli. Nie podjęto jednak żadnych decyzji.

Władze rosyjskie zaostrzają środki bezpieczeństwo w rejonie Soczi wobec gróźb separatystów z północnego Kaukazu zakłócenia Olimpiady. Soczi położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego u stóp zachodniego krańca gór Kaukazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańskie okręty będą chronić Soczi? Stany Zjednoczone zaproponowały wsparcie w ochronie zimowej olimpiady przed atakami terrorystycznymi.
"Mają prezent" dla Putina. Grożą zamachem -_ To będzie nasza zemsta _ - oznajmili na nagraniu.
Władze w Rosji szukają terrorystki. List gończy W Rosji często mają miejsce zamachy terrorystyczne w wykonaniu szahidek, tj. kobiet posługujących się pasem szahida wypełnionym materiałem wybuchowym i metalowymi elementami potęgującymi siłę rażenia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)