Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
al-kaida
30.07.2014 20:58

Okupy płacone przez Europę głównym źródłem finansowania Al-Kaidy

Od 2008 roku siatka zdobyła w ten sposób co najmniej 125 mln dolarów, w większości z okupów za porwanych Europejczyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moyan Brenn)

Według szacunków _ NYT _, który przeprowadził własne śledztwo, tylko w 2013 roku wpłaty pozyskane w ten sposób sięgnęły 66 milionów dolarów.

Dziennik cytuje także inną analizę amerykańskiego Departamentu Stanu, według którego w wymienionym okresie kwota okupów sięgnęła ok. 165 mln dolarów.

Gazeta pisze, że _ wpłaty są dokonywane niemal wyłącznie przez rządy europejskie, które przesyłały pieniądze za pośrednictwem siatki współpracowników, czasami pod przykrywką pomocy rozwojowej _. _ NYT _ powołuje się na wywiady przeprowadzone z byłymi zakładnikami, negocjatorami, dyplomatami i przedstawicielami władz w 10 krajach Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Nowojorski dziennik przytacza wypowiedź lidera Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) Nasira al-Wuhajsziego, który przyznał, że _ zakładnicy stali się łatwym łupem _, a ich porywanie jest _ intratnym interesem _. Według niego pieniądze z okupów, czyli w przypadku ostatnich porwań po 10 mln dolarów za zakładnika, stanowią nawet połowę jego budżetu.

Gazeta wyszczególnia, że od 2008 roku łącznie 90 mln dolarów na rzecz Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQMI) przekazały Szwajcaria, Hiszpania, Austria i kontrolowane przez Francję państwowe przedsiębiorstwo; w dwóch przypadkach nie udało się ustalić pochodzenia pieniędzy.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania stoją na stanowisku, że nie płacą okupów porywaczom. _ Brytyjski paszport jest w zasadzie wyrokiem śmierci _ - powiedział gazecie brat jednej z ofiar.

Negocjatorzy, z którymi rozmawiał dziennik, sądzą, że grupy powiązane z Al-Kaidą wiedzą już, które rządy są skłonne płacić. _ Z 53 zakładników, o których wiadomo, że w ciągu minionych pięciu lat zostali porwani przez oficjalne odgałęzienia Al-Kaidy, jedną trzecią stanowili Francuzi _ - zwraca uwagę _ New York Times _. Dodaje, że obywatele takich krajów, jak Austria, Hiszpania i Szwajcaria, które nie mają swoich licznych społeczności w miejscach, gdzie porwania są plagą, stanowią ok. 20 proc. ofiar.

_ Dla porównania wiadomo jedynie o trzech Amerykanach porwanych przez Al-Kaidę lub jej bezpośrednie filie, co stanowi tylko 5 proc. całości _ - przekonuje gazeta.

_ Porwania dla okupu stały się obecnie najbardziej znaczącym źródłem finansowania terrorystów _ - mówił w 2012 roku David S. Cohen odpowiedzialny w ministerstwie finansów USA za sprawy związane z terroryzmem i wywiadem finansowym. _ Każda transakcja wywołuje kolejną transakcję _ - cytuje jego słowa _ NYT _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nagranie zamachowca samobójcy z USA Bojownicy Frontu Al-Nusra, syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy, opublikowali w internecie nagranie amerykańskiego zamachowca samobójcy, który w maju przeprowadził zamach na północnym zachodzie Syrii - podała agencja AFP.
Nowa operacja Francuzów w Afryce. Przeciw... Sztab tej operacji, nazwanej Barkhane będzie się mieścił w Czadzie. Swym zasięgiem obejmie ona także Mauretanię, Burkinę Faso, Niger oraz Mali.
Wojsko odbiło z rąk talibów 80 proc. miasta Operacja ma na celu zniszczenie kryjówek talibów i bojowników Al-Kaidy na terenach plemiennych - poinformowała agencja Reutera.
Tagi: al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz