Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Okręt podwodny u wybrzeży Szwecji to jednostka holenderska - twierdzi Rosja

0
Podziel się:

Radzimy władzom szwedzkim, aby zażądały informacji od dowództwa sił morskich Holandii. To holenderska łódź podwodna "Morświn", która ćwiczyła w ubiegłym tygodniu, w tym wynurzenie się.

Szedzki stawiacz min patroluje wody archipelagu sztokholmskiego.
Szedzki stawiacz min patroluje wody archipelagu sztokholmskiego. (PAP/EPA)

Tajemnicza łódź podwodna, poszukiwana w archipelagu sztokholmskim przez szwedzkie siły zbrojne, pochodzi z Holandii - podało w źródło w ministerstwie obrony Rosji, cytowane przez agencję Interfax. Szwedzkie media uważają, że jest to rosyjski okręt.

_ - Radzimy władzom szwedzkim, aby zażądały informacji od dowództwa sił morskich Holandii. Jest to holenderska łódź podwodna "Morświn" (Bruinvis), wyposażona w silnik Diesla i elektryczny, która ćwiczyła w ubiegłym tygodniu, w tym wynurzenie się na powierzchnię w bezpośredniej bliskości Sztokholmu _ - oznajmiło rosyjskie źródło.

Okręt podwodny przypłynął w piątek do portu w Tallinie, stolicy Estonii i _ prawdopodobnie dziś wyruszy w drogę powrotną _ do kraju - uważa to samo źródło.

Od sobotniego wieczora w archipelagu sztokholmskim trwa operacja wywiadowcza szwedzkich sił po otrzymaniu informacji o _ podwodnej aktywności zagranicznej _ i publikacji zdjęcia dziwnego _ zagranicznego okrętu _. Bierze w niej udział ponad 200 wojskowych, w tym okręty, lotnictwo i siły lądowe.

Według źródeł gazety _ Svenska Dagbladet _ szwedzkie służby nasłuchu radiowego wychwyciły w czwartek sygnał rozmowy w języku rosyjskim na częstotliwości wykorzystywanej przez Rosję w sytuacjach alarmowych. Kolejne zaszyfrowane informacje miały być wymieniane między obiektem w archipelagu sztokholmskim a rosyjską bazą w obwodzie kaliningradzkim.

Dziennik przypuszcza, że poszukiwana jest niewielka jednostka podwodna (miniokręt podwodny), która może być powiązana ze statkiem-matką NS Concord. Ten rosyjski tankowiec od kilku dni znajduje się na wodach międzynarodowych Bałtyku w pobliżu archipelagu sztokholmskiego.

Rosja w niedzielę zdementowała informacje szwedzkiej prasy, że marynarka wojenna szuka w pobliżu Sztokholmu rosyjskiego okrętu podwodnego. Informacje te zdementował także zastępca dowódcy operacji, kontradmirał Anders Grenstad.

Czytaj więcej w Money.pl
Tajemnicza łódź podwodna to pretekst do... Rosyjska gazeta sugeruje, że w ostatnich latach Szwedzi często podnosili alarm z powodu tajemniczych okrętów podwodnych.
Szwecja na tropie obcego wywiadu Szwedzkie siły zbrojne poinformowały o zintensyfikowaniu operacji zwiadowczej podjętej w piątek w związku z informacją o "obcej aktywności podwodnej w archipelagu sztokholmskim".
Podejrzana obca aktywność. "Bardzo poważne" _ - Sprawę traktujemy bardzo poważnie _- powiedział komandor Jonas Wikstroem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)