Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
billingi
04.07.2011 19:40

"Ograniczmy dostęp służb do billingów"

Sekretarz rządowego Kolegium do spraw Służb Specjalnych Jacek Cichocki postuluje skrócenie z dwóch lat do roku czasu przechowywania danych telekomunikacyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStockphoto)

Ponadto chce też ograniczyć wykorzystywanie billingów tylko do sytuacji zwalczania przestępstw i proponuje powołanie w tajnych służbach pełnomocników kontrolujących pobieranie billingów.

Jacek Cichocki tłumaczy, że rok na przechowywanie danych jest wystarczający. Podkreślił, że wynika to z informacji uzyskanych od poszczególnych służb uprawnionych do pobierania bilingów.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA:

Służby - według propozycji ministra Cichockiego - będą mogły sięgać po dane telekomunikacyjne tylko wtedy, gdy istnieje podejrzenie popełniania przestępstwa. Byłoby to poddawane kontroli wewnątrz danej służby, a statystyka ma być upubliczniana.

Jacek Cichocki proponuje też powołanie przez Sejm niezależnej 6-osobowej komisji. Organ ten kontrolowałby służby specjalne pod kątem przestrzegania praw obywatelskich. Szef i zastępca komisji byliby sędziami. Kadencja tej komisji nie pokrywałaby się z kadencją parlamentu.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JACKA CICHOCKIEGO:

Zdaniem Jacka Cichockiego, komisja mogłaby zacząć działać najwcześniej w 2013 roku. Minister dodał, że zmiany dotyczące danych telekomunikacyjnych zostaną przygotowane do końca kadencji obecnego rządu, by następcy mogli się nimi zająć jak najszybciej.

Zaproponowane przez sekretarza Kolegium do spraw Służb Specjalnych zmiany to odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz. W styczniu napisała ona do premiera o zmianę zasad dostępu do billingów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/podsluchy;do;kontroli;jest;podpis,128,0,786304.html) Podsłuchy do kontroli. Jest podpis Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania karnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t117064.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sluzby;specjalne;wola;nazwiska;od;bilingow,32,0,768800.html) Służby specjalne wolą nazwiska od bilingów Tylko w 2009 roku uprawnione instytucje wystosowały ponad milion zapytań do operatorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t85460.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sluzby;specjalne;usa;wezma;siec;pod;lupe,157,0,682397.html) Służby specjalne USA wezmą sieć pod lupę Nowe uprawnienia mają ułatwić monitorowanie komunikacji w internecie.
Tagi: billingi, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz