Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ograniczenie emisji CO2? Nie w taki sposób

0
Podziel się:

- Może jesteśmy w tej chwili osamotnieni, ale jesteśmy głęboko przekonani, że mamy rację - mówi Waldemar Pawlak.

Ograniczenie emisji CO2? Nie w taki sposób
(kprm.gov.pl)

Unia Europejska nie może sama wyznaczać ambitnych celów walki ze zmianami klimatycznymi, to musi być globalne porozumienie.

Tak Polska tłumaczy swoje weto wobec unijnych planów niemal bezemisyjnej produkcji energii do 2050 roku. Decyzja zapadła na spotkaniu ministrów gospodarki wspólnoty w Luksemburgu. Wprawdzie dokument nie zawierał żadnych konkretnych zobowiązań i celów, ale Polsce nie odpowiadał jego wydźwięk.

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że nie znalazło się tam stwierdzenie uzależniające ambitne unijne plany dotyczące bezemisyjnej energetyki od porozumienia światowego. Bagatelizował też fakt, że Polska znowu zawetowała unijną strategię.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WALDEMARA PAWLAKA:

- _ Może jesteśmy w tej chwili osamotnieni, ale jesteśmy głęboko przekonani, że mamy rację. Bez globalnego porozumienia wszelkie europejskie starania będą prawie nieskuteczne. Unia Europejska - w tym Polska - potrzebuje tańszej energii, aby poprawić konkurencyjność, aby tworzyć nowe miejsca pracy i dopiero kiedy inne gospodarki przyjmą równie ambitne programy możemy mówić o zachowaniu konkurencyjności _- mówił Waldemar Pawlak.

Do tej pory najwięksi truciciele - emitenci, między innymi Stany Zjednoczone, Rosja, czy Chiny, nie chcieli zobowiązywać się do redukcji emisji CO2. To już drugie polskie weto w sprawie unijnej walki ze zmianami klimatycznymi.

W marcu Polska odrzuciła plany dotyczące stopniowej redukcji emisji CO2, która w 2050 roku miała wynieść 80 procent. Polska, której gospodarka oparta jest w większości na węglu obawiała się zbyt wysokich kosztów z tym związanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd nas bardzo zawiódł? Tak uważają fachowcy Decyzja ministra środowiska jest krótkowzroczna - uważają eksperci.
Trzeba wielkich inwestycji. Pawlak wierzy w... Do 2035 roku zapotrzebowanie na energią wzrośnie o jedną trzecią, w szczególności na gaz ziemny - takie są prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Ważna decyzja Unii. Pawlak będzie walczył W Luksemburgu spotkają się ministrowie do spraw energii państw Unii Europejskiej.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)