Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ograniczą listę zawodów z obowiązkowymi badaniami lekarskimi?

0
Podziel się:

Polityk Ruchu zwrócił uwagę, że koszty pracy w Polsce są wysokie, co jest barierą dla rozwoju firm.

Ograniczą listę zawodów z obowiązkowymi badaniami lekarskimi?
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Ruch Palikota chce, by wstępne i okresowe badania lekarskie pracowników były obowiązkowe tylko w tych zawodach, które wymagają stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy ze względu na bezpieczeństwo lub higienę, np. kierowcy autobusu czy kucharza.

Poseł RP Łukasz Gibała poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt noweli ustawy Kodeks pracy wprowadzający takie rozwiązanie został złożony we wtorek.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jego celem jest _ zniesienie uciążliwego dla pracowników, ale przede wszystkim kosztownego dla pracodawców, obowiązku przeprowadzania obowiązkowych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych w przypadku tych stanowisk, których charakter w istocie nie wymaga stwierdzania braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez pracownika, jak choćby w przypadku zawodów, w których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników bądź też niewymagających wysokiego poziomu zdrowia - np. telepraca, praca biurowa itp. _.

_ - Proponujemy znieść ten obowiązek dla wszystkich zawodów z wyjątkiem bardzo wąskiej listy zawodów, gdzie w grę wchodzą uciążliwe dla zdrowia warunki pracy albo kwestie higieny, albo wreszcie bezpieczeństwo osób trzecich _ - tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie Gibała. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zawód górnika, kierowcy autobusu, kucharza czy fryzjera.

Polityk podkreślił, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - każdy, kto chce rozpocząć pracę, musi wykonywać badania wstępne. Jak mówił, jest ono wykonywane na koszt pracodawcy, a później co kilka lat pracownik musi wykonywać także badania okresowe.

Polityk Ruchu zwrócił uwagę, że koszty pracy w Polsce są wysokie, co jest barierą dla rozwoju firm. Tymczasem - jak mówił - w przypadku takich zawodów jak pracownik call center czy osoba pracująca w biurze można _ śmiało znieść ten zbędny biurokratyczny obowiązek i zredukować koszty pracy _.

Tym bardziej, że - jak mówił - w takich zawodach okresowe badania lekarskie są często fikcją. _ Wygląda to tak, że pracownik przychodzi do lekarza i dochodzi do wywiadu, gdzie odpowiada na pytania, czy przebył jakieś choroby, czy cierpi na jakieś choroby, potem jest badanie ciśnienia i na tym to się kończy _ - powiedział.

Gibała podkreślił też, że nowela Kodeksu pracy to kolejny złożony w Sejmie projekt z pakietu zaprezentowanego na kongresie małych i średnich przedsiębiorstw 13 października.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Polacy szukają informacji o pracodawcach Firmowe strony internetowe, fora, profile pracodawców w mediach społecznościowych oraz znajomi stanowią podstawowe źródło informacji przy szukaniu posady.
Szokująca oferta dla wyrzoconych na bruk Ośmiu zwolnionych z pracy dziennikarzy z Mediolanu otrzymało od dotychczasowego pracodawcy propozycję pracy w...rzeźni.
Ustawa o cudzoziemcach. Projekt trafił do konsultacji społecznych Wydłużenie z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców i jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce - zakłada projekt ustawy o cudzoziemcach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)