Notowania

Ofiary nazimu w będą miały swój pomnik w Berlinie?

Polonia chciałaby też mieć reprezentację w polskim parlamencie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Obradujący wczoraj w Berlinie kongres organizacji polskich w Niemczech zaapelował o utworzenie w stolicy RFN miejsca pamięci poświęconego Polakom, pomordowanym przez reżim nazistowski. Polonia chciałaby też mieć reprezentację w polskim parlamencie.

Przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki przypomniał na konferencji prasowej, że o utworzenie w Berlinie miejsca upamiętniającego wszystkie polskie ofiary nazizmu Polska zwracała się podczas obrad okrągłego stołu w sprawie wspierania mniejszości niemieckiej w Polsce oraz Polonii w Niemczech. Postulat ten znalazł się we wspólnym oświadczeniu polsko-niemieckiego okrągłego stołu z 12 czerwca 2011 roku, podpisanym także przez przedstawicieli rządów Polski i RFN.

_ Kongres zwraca się dziś do rządu niemieckiego o realizację tego punktu i nieodkładanie jej na dalszy plan - powiedział Lewicki. - Pokolenie naszych dzieci nie pamięta tragedii wojny, dlatego należy się nam (Polakom) miejsce pamięci - nie musi być to pomnik _. Zdaniem Lewickiego miejsce upamiętnienia polskich ofiar prześladowań nazistowskich powinno znaleźć się w centrum niemieckiej stolicy, podobnie jak odsłonięty kilka tygodni temu pomnik ofiar nazizmu wśród narodowości Sinti i Romów.

15 listopada tego roku pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski poruszył ten temat podczas kolejnej rundy polsko-niemieckiego okrągłego stołu, która odbyła się w Berlinie. Jak informowała potem w komunikacie Kancelaria Premiera, zdaniem Bartoszewskiego takie miejsce pamięci _ stanowiłoby również odpowiedź na postulaty strony polskiej i Polonii dotyczące symbolicznej rehabilitacji i upamiętnienia represjonowanych działaczy polonijnych - ofiar nazizmu _.

Podczas sobotniego spotkania organizacji polonijnych w Niemczech padła również propozycja, by umożliwić Polonii wprowadzenie do polskiego parlamentu swoich przedstawicieli, np. - jak powiedział Lewicki - poprzez utworzenie jednomandatowego okręgu w wyborach do Senatu dla kandydata z zagranicy.

Obecny na obradach senator Piotr Zientarski (PO) przyznał, że realizacja tej propozycji byłaby skomplikowana. _ To wymagałoby nowelizacji prawa wyborczego. Trzeba byłoby zmienić okręgi wyborcze. Ale to oczywiście możliwe - jeśli takie prośby będą _ - powiedział senator.

Niemiecka Polonia przyjęła na swoim kongresie wiele innych postulatów, adresowanych zarówno do władz polskich, jak i niemieckich, w tym m.in. utworzenie stabilnej struktury finansowania organizacji polskich w Niemczech, np. poprzez fundusz przy ministerstwie spraw wewnętrznych w Berlinie, większego dostępu do mediów oraz wspierania w Niemczech nauczania języka polskiego przez organizacje polonijne.

W sobotnim kongresie wzięli udział przedstawiciele zarówno organizacji, zrzeszonych w Konwencie Organizacji Polskich w Niemczech, jaki spoza Konwentu, w tym Związku Polaków w Niemczech spod znaku _ Rodła _.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomoc Grecji niczym "mission impossible"? Międzynarodowi pożyczkodawcy Grecji wypowiedzieli się przeciwko kolejnej redukcji zadłużenia tego państwa poprzez tzw. haircut.
Nie mogli oddychać. Ewakuacja w Berlinie Konsulat USA w Berlinie został częściowo ewakuowany po wykryciu przesyłki z podejrzaną substancją.
Włochy motorem napędowym dla Europy? Niemcy nie mogą uważać się wciąż za najlepszych i muszą pogodzić się z tym, że inni również miewają dobre pomysły.
Tagi: stosunki polsko-niemieckie, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz