Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma służby zdrowia
07.09.2010 08:30

Ofiarom błędów lekarskich będzie łatwiej walczyć o pieniądze

Ewa Kopacz proponuje zmiany w ustawie o prawach pacjenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Pacjenci-ofiary błędów medycznych będą krócej czekać na odszkodowania, jeśli zrezygnują z dochodzenia swoich praw w sądach. Takie rozwiązania zakłada przekazany do konsultacji zewnętrznych projekt zmian ustawy o prawach pacjenta.

Minister Ewa Kopacz przyznaje, że obecnie chorzy latami czekają na orzeczenie sądu i rekompensatę za błędy lekarskie. Zgodnie z propozycją pacjent, który doznał uszczerbku na zdrowiu, będzie mógł łatwiej uzyskać odszkodowanie na drodze pozasądowej. - _ Specjalna komisja administracyjna w ciągu 5, maksymalnie 7 miesięcy rozpatrzy sprawę i zdecyduje o wysokości zadośćuczynienia _ - wyjaśnia minister Kopacz.

Komisja będzie mogła orzec maksymalnie 100 tysięcy za uszczerbek na zdrowiu i 300 tysięcy złotych za śmierć bliskiej osoby. W sądach poszkodowani mogą liczyć na wyższe odszkodowania.

Ewa Kopacz dodaje jednak, że orzeczenie komisji pierwszej instancji nie zamyka drogi do dochodzenia praw w sądzie. Wyjaśnia też, że specjalna komisja orzeka o jedynie tym, że został popełniony błąd i określa wysokość odszkodowania.

POSŁUCHAJ EWY KOPACZ:

Projekt ustawy ma obejmować tylko błędy medyczne powstałe w wyniku leczenia szpitalnego.

Czytaj w Money.pl

Tagi: reforma służby zdrowia, Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz