Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ruch Palikota namawia do głosowania

0
Podziel się

Tymczasem Hanna Gronkiewicz-Waltz powtórzyła apel do swych zwolenników, by nie brali udziału w referendum.

Odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ruch Palikota namawia do głosowania
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDBwmlPF

Politycy Ruchu Palikota zaapelowali do warszawiaków o udział w referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przekonywali, że pójście na głosowanie to działanie obywatelskie. Referendum w stolicy odbędzie się 13 października.

Przewodnicząca warszawskich struktur Ruchu Palikota Aleksandra Popławska dziękowała wszystkim warszawiakom, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz. _ - To dowód na to, że w Warszawie to społeczeństwo obywatelskie istnieje i ma się bardzo dobrze _ - oceniła.

Zachęcała także mieszkańców stolicy do oddania głosu 13 października podkreślając, że referendum to bardzo ważna inicjatywa obywatelska. _ - Nie można namawiać do tego, by taką inicjatywę - szczególnie podpisaną przez tylu mieszkańców - ignorować czy też bojkotować, do czego namawia Platforma Obywatelska i co uważamy za skandaliczne _ - dodała.

bDBwmlPH

Poseł Wincenty Elsner stwierdził z kolei, że po wypowiedziach polityków PO mówiących, że nie powinno się uczestniczyć w referendum, Platforma _ powinna nie mieć moralnego prawa nazywania się Platformą Obywatelską, bo to nawoływanie do działań antyobywatelskich _.

Szef Ruchu Palikota na Mazowszu Jerzy Budzyn zwrócił uwagę, że 91 dni zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum i ich weryfikowania to czas, gdy warszawiacy wreszcie _ zobaczyli, że jednak mają prezydent w stolicy _.

_ - Pani prezydent jest niezwykle aktywna. (...) Okazuje się, że można otworzyć metro wcześniej, że remont Mostu Łazienkowskiego nie musi trwać dwa miesiące, a może trwać miesiąc, i tak dalej _ - wyliczał.

Jego zdaniem Gronkiewicz-Waltz nie jest dobrym prezydentem i _ nie byłoby dobrze, gdyby jeszcze przez rok marnotrawiła to, co w Warszawie można zrobić _.

bDBwmlPN

O terminie referendum poinformowała we wtorek komisarz wyborcza w Warszawie sędzia Dorota Tyrała. Inicjatorem akcji referendalnej jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierał też m.in. Ruch Palikota.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

W połowie lipca premier Donald Tusk powiedział, że liczy na to, że _ warszawiacy w swojej przewadze wyrażą wotum zaufania dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, odmawiając udziału w referendum ws. jej odwołania _. Także prezydent Bronisław Komorowski na początku sierpnia zasugerował, że nie weźmie udziału w możliwym referendum.

We wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz powtórzyła apel do swych zwolenników, by nie brali udziału w referendum. _ - Podtrzymuję swoje stanowisko: kto uważa, że Warszawa pod moimi rządami zmienia się na lepsze, ten w dzień referendum zostanie w domu, a swojego wyboru dokona podczas właściwych wyborów w 2014 roku _ - napisała.

bDBwmlPO
Czytaj więcej w Money.pl
Warszawiacy zdecydują o losie prezydent W ciągu 50 dni powinien zostać ustalony termin przeprowadzenia referendum.
Uda się zablokować referendum? Jest skarga Szef mazowieckiej PO ma zastrzeżenia do prawidłowości zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum.
Referendum w Warszawie przesądzone? Według Stronnictwa Demokratycznego, Komisarz Wyborczy pozytywnie zweryfikował 140 tysięcy podpisów.
bDBwmlQi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)