Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odwołanie Sikorskiego. "Stracił moralne prawo do pełnienia funkcji marszałka"

0
Podziel się:

Również nieoficjalnie politycy PSL przyznają, że nie chcą wychodzić przed szereg, by bronić marszałka.

Odwołanie Sikorskiego. "Stracił moralne prawo do pełnienia funkcji marszałka"
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)
bESVdxdx

PO jest przeciw odwołaniu Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu, o co wnioskuje PiS, część polityków PO ma jednak wątpliwości. Ludowcy nie podjęli w tej sprawie decyzji, bo nie są pewni, czy PO będzie broniła Sikorskiego. SLD, SP i TR nie podjęły decyzji.

Wiceszef klubu PSL Zbigniew Włodkowski powiedział, że ludowcy nie podjęli jeszcze decyzji, czy będą za odwołaniem marszałka Sejmu. _ - Być może nie będzie takiej potrzeby, bo wcześniej sytuację rozwiąże decyzja premier Kopacz lub samego Sikorskiego _ - ocenił poseł PSL.

tylko w money.pl [ ( http://static2.money.pl/i/galeria/207/2/774351_m133.jpg ) ] (http://manager.money.pl/galerie/radoslaw-sikorski-pisze-na-twitterze-internauci-odpowiadaja-memami-g796011.html) *Radosław Sikorski pisze na Twitterze, internauci odpowiadają memami * Ignorancja Radosława Sikorskiego wobec dziennikarzy i wpisy na Twitterze wzbudziły emocję wśród internautów, którzy odpowiedzieli memami.
Nieoficjalnie politycy PSL przyznają, że nie chcą _ wychodzić przed szereg, broniąc Sikorskiego _, póki nie mają pewności, jaka będzie decyzja Platformy w tej sprawie. _ - To od Ewy Kopacz będzie należała decyzja _ - powiedział jeden z polityków PSL. Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek ocenił, że _ Sikorski stracił moralne prawo do pełnienia funkcji marszałka _. Zaznaczył jednak, że sam jeszcze nie wie, jak będzie głosował.

bESVdxdz

Powodów do odwołania Sikorskiego nie widzi szef klubu PO Rafał Grupiński. _ - W tej sprawie uważamy, że na dzisiaj wyjaśnienia Radosława Sikorskiego są wystarczające. Przeprosiny zostały wystosowane do państwa (dziennikarzy) i do opinii publicznej za błąd i za kwestie niewłaściwego zapamiętania samego faktu, jeśli chodzi o wypowiedź Putina. Mam nadzieję, że to pierwszy i ostatni tego rodzaju błąd pana marszałka, bo jednak jego rozmiar ze względu na politykę zagraniczną był oczywiście dość poważny _ - powiedział Grupiński w środę dziennikarzom.

Grupiński, który był członkiem polskiej delegacji, która w lutym 2008 roku udała się do Moskwy, podkreślił - podobnie, jak przyznał to we wtorek sam Sikorski - że wówczas nie doszło do bilateralnego spotkania Tusk-Putin. _ - Sprawdziłem swoje notatki, takiego spotkania na pewno nie było _ - zaznaczył polityk.

Nieoficjalnie politycy Platformy mówią, że są zniesmaczeni zachowaniem Sikorskiego, zarówno samą wypowiedzią dla portalu Politico, jak i wyjaśnieniami, których udzielił we wtorek. _ Nawet porządnie przeprosić nie potrafił _ - uznał jeden z członków zarządu PO. Głosy na temat tego, czy marszałek Sejmu powinien odejść z zajmowanej funkcji są jednak podzielone. _ To zależy, jeśli ta sprawa jest już zakończona, to oczywiście nie, ale jak będzie się dalej rozwijać, to myślę, że powinien zrezygnować _ - zaznaczył rozmówca PAP.

Z kolei zdaniem polityka PO z rządu Kopacz, Sikorski raczej powinien pożegnać się z fotelem marszałka. _ Uważam, że w takich sytuacjach zawsze trzeba szybko przeciąć wszelkie dyskusje _ - zaznaczył. Decyzji ws. głosowania nad wnioskiem o odwołanie marszałka nie podjęły jeszcze SLD, SP i TR.

bESVdxdF

Rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział jednak, że posłowie SLD skłaniają się w kierunku odwołania marszałka. _ Trzeba się jednak zastanowić, kto powinien być jego następcą _ - dodał.

Klub - który składa się z posłów Solidarnej Polski i Polski Razem - podejmie decyzję w sprawie odwołania Sikorskiego w czwartek rano - poinformował PAP rzecznik SP Patryk Jaki. Jednak - jak zapewnił - wszyscy posłowie z Solidarnej Polski poprą wniosek PiS, zaś posłowie PR _ prawdopodobnie zrobią to samo _.

Rzecznik TR Andrzej Rozenek powiedział PAP, że poparcie wniosku _ nie jest przesądzone _ i zależy to od tego, co Janusz Palikot usłyszy podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. _ Potem zbierze się klub i podejmie decyzję _ - powiedział Rozenek.

Wniosek PiS o odwołanie Radosława Sikorskiego ma związek z artykułem amerykańskiego portalu Politico, powstałego m.in. na podstawie rozmowy z politykiem. Przytoczone zostały w nim słowa b. szefa MSZ o tym, że w 2008 r. podczas wizyty polskiego premiera w Moskwie, Władimir Putin mówił Donaldowi Tuskowi o podziale Ukrainy.

bESVdxdG

Szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak prezentując wniosek, powiedział w środę, że Sikorski nie ma kompetencji do sprawowania najwyższych urzędów w państwie. Błaszczak wyraził też nadzieję, że posłowie wszystkich ugrupowań, w tym koalicji PO-PSL, poprą wniosek PiS. Kandydatem PiS na marszałka Sejmu jest poseł niezrzeszony Andrzej Smirnow.

Smirnow był posłem PO, mandat poselski objął w czerwcu po Dariuszu Rosatim, który został europosłem. Wkrótce potem został wykluczony z klubu przez władze PO, bo nie wziął udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Smirnow powiedział, że nie chciał głosować za rządem, bo nie zgadza się z polityką Platformy.

Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na kolejnego marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu. Rozpatrzenie wniosku ws. odwołania marszałka oraz wyboru kolejnego i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku.

Amerykański portal Politico napisał, cytując Sikorskiego, że w 2008 roku podczas wizyty Donalda Tuska w Moskwie, ówczesny premier Rosji Władimir Putin miał proponować szefowi polskiego rządu udział w podziale Ukrainy. Później marszałek Sejmu przyznał w rozmowie z portalem wyborcza.pl, że nie był świadkiem rozmowy Tusk-Putin, ale dotarła do niego _ taka relacja _. Stwierdził przy tym, że jego słowa zostały przez dziennikarza _ Politico _ _ nadinterpretowane _. Sikorski był również o amerykańską publikację pytany na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie - tam jednak odmówił odpowiedzi na pytania dziennikarzy i odesłał do wywiadu dla portalu _ GW _.

bESVdxdH

Za zachowanie marszałka Sejmu na konferencji przeprosiła we wtorek premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że _ nie będzie tolerować tego typu standardów; zapowiedziała, że prawdopodobnie jeszcze we wtorek będzie rozmawiać z Sikorskim i przekaże mu _swoją opinię w tej sprawie". We wtorek wieczorem marszałek zwołał kolejną konferencję w Sejmie, gdzie powiedział, że w sprawie przebiegu rozmów w Moskwie _ zawiodła _ go pamięć. _ Po sprawdzeniu okazało się, że w Moskwie nie było spotkania dwustronnego premier Tusk - prezydent (Władimir) Putin _ - powiedział Sikorski.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL: "Sikorski naraził kraj na kłopoty na arenie międzynarodowej" Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył dziś wniosek o odwołanie marszałka.
Rozbiór Ukrainy? "To kompromitacja" _ - Radosław Sikorski naraził na szwank wiarygodność naszego kraju - _uważa z kolei poseł PiS Joachim Brudziński.
Schetyna broni swojego poprzednika - _ Wczorajsze i poranne niezręczności zostały zamknięte bardzo jasnym komunikatem. Dyplomacja nie lubi rozgłosu i hałasu, lubi ciszę _ - mówi szef MSZ.
bESVdxea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)