Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odwołanie Marka Sawickiego. Te partie to popierają

0
Podziel się:

PiS nie podpisze się pod wnioskiem SLD ws. ministra rolnictwa Marka
Sawickiego, ale jest za jego odwołaniem. Co zrobią inne partie?

Odwołanie Marka Sawickiego. Te partie to popierają
(Krystian Dobuszyński/Reporter)
bEKAkbhN

PiS nie podpisze się pod wnioskiem SLD ws. ministra rolnictwa Marka Sawickiego, ale jest za jego odwołaniem. Twój Ruch uzależnia decyzję ws. wniosku od tego, jak Sawicki odniesie się do postulatów partii. Poparcie SP dla wniosku, zdaniem rzecznika klubu, jest _ prawie pewne _.

Sojusz rozpoczął dzisiaj zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie ministra rolnictwa. Rzecznik SLD Dariusz Joński zapowiedział, że partia zwróci się w liście do sejmowych klubów o poparcie wniosku; będzie też zabiegała o podpisy posłów niezrzeszonych.

W uzasadnieniu wniosku jest mowa o spadku cen za produkty rolne i zmniejszeniu dochodów rolników. Szczególnie trudna - jak podkreślają politycy SLD - jest sytuacja producentów jabłek. _ Naszym zdaniem rząd powinien wcześniej przygotować się na możliwe embargo rosyjskie m.in. poprzez system osłon i rekompensat dla polskich rolników; powinien też zabiegać o unijne rekompensaty i nowe rynki zbytu. Tak się nie stało _ - argumentuje SLD. W ocenie Sojuszu rząd nie uruchomił koniecznych działań: nie zapowiedział przeznaczenia rezerwy budżetowej na rekompensaty dla poszkodowanych rolników i sadowników, umorzenia poszkodowanym rolnikom podatku gruntowego za 2015 r. przy jednoczesnej rekompensacie utraconych dochodów gminnych z budżetu państwa oraz uruchomienia nowych transz kredytów preferencyjnych dla rolników i sadowników.

bEKAkbhP

Rzecznik rządu Iwona Sulik powiedziała , że premier Ewa Kopacz kilkakrotnie wypowiadała się w ostatnim czasie o ministrze Sawickim. _ Premier Kopacz mówiła, że wypowiedź Sawickiego o rolnikach (jako frajerach - PAP) nie powinna mieć miejsca, ale jednocześnie podkreślała, że ocenia pracę ministra dobrze _ - zaznaczyła.

Z kolei sekretarz klubu PO Paweł Olszewski powiedział , że traktuje działania SLD jedynie jako próbę zaistnienia w kampanii samorządowej. Jak zauważył, klub SLD jest zbyt mały, aby składać samodzielnie wnioski o odwołanie ministrów. _ Sojusz porusza się w sferze wirtualnej, nie mają pomysłu na samorząd, na Polskę, ich działanie, to działanie czysto polityczne _ - podkreślił.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że PiS poprze wniosek podczas głosowania w Sejmie. Zaznaczył, jednak, że posłowie PiS nie złożą pod nim podpisów. _ Uważamy, że Sawicki to fatalny minister, który odwrócił się plecami od rolników. SLD jest niepoważne, nie ma dość podpisów i mówi o wniosku. Skuteczniejszy od wniosku jest nacisk polityczny na Ewę Kopacz. Jeden podpis premiera zdecyduje, że minister może odejść _ - powiedział Błaszczak.

Poseł Twojego Ruchu Michał Kabaciński poinformował na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że o stanowisku partii w sprawie wniosku SLD o odwołanie Sawickiego zdecyduje klub poselski TR na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Na to posiedzenie TR zaprasza także Sawickiego. Poseł podkreślił, że Twój Ruch uzależnia decyzję ws. wniosku SLD od tego, jak minister rolnictwa odniesie się do pięciu postulatów TR. _ Zanim podejmiemy decyzję o personaliach i o wykluczaniu kogoś z polskiego rządu, przedstawiamy pięć kroków, które - oczekujemy - będą zrealizowane przez ministra Sawickiego lub innego ministra w rządzie Ewy Kopacz _ - powiedział Kabaciński.

bEKAkbhV

TR oczekuje po pierwsze stworzenia ze środków unijnych sieci małych przetwórni w każdym powiecie. Według TR koszt tego projektu w latach 2014-19 to około miliard złotych. Partia chce też, by rząd zaangażował się w działania na rzecz _ wykreowania marki polskich warzyw i owoców na arenie międzynarodowej _. Jak tłumaczył Kabaciński, chodzi o to, by stworzyć w Europie modę na spożywanie polskich produktów, nie tylko poprzez spoty promocyjne, ale także udział w targach czy spotkaniach organizowanych przez polskie placówki dyplomatyczne. Twój Ruch chce też stworzenia programu _ polskie owoce i warzywa w polskiej szkole _, który działałby nie tylko w roku szkolnym, ale też w okresie wakacji. Partia postuluje też stworzenie nowej ustawy o sprzedaży bezpośredniej, która uprościłaby procedury w tym zakresie, a także _ ustawy bimbrowej _ umożliwiającej rolnikom produkowanie na własny użytek alkoholu z owoców.

Rzecznik SP Patryk Jaki powiedział PAP, że klub podejmie decyzję w przyszłym tygodniu, ale jest on prawie pewien, że klub ten wniosek poprze. _ Skandaliczne były nie tylko same słowa ministra, ale całe jego postępowanie wobec rolników _ - dodał.

O wniosek SLD w środę w Sejmie był pytany szef PSL, minister gospodarki Janusz Piechociński. W jego ocenie dalsza dyskusja nad przyszłością Sawickiego jest bezcelowa. _ Możemy ciągnąć wątki w nieskończoność. Jeżeli od tego przybędzie rynków zbytu, a ubędzie produktów, których nie tylko rolnicy nie mogą sprzedać, jeżeli to będzie alternatywą dla utraty milionów ton, które eksportowaliśmy na rynki postradzieckie, to bawmy się dalej _ - powiedział. _ Mówię wprost: wszystkie ręce na pokład, żeby rozwiązywać, a nie kreować problemy _ - dodał szef PSL.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy wyjaśniali "frajerów" z Sawickim Podczas spotkania wyjaśnione zostały także nieporozumienia wokół odszkodowań dla sadowników.
Sawicki ostro o rolnikach. Teraz przeprasza Przedwczoraj Marek Sawicki nazwał frajerami tych, którzy sprzedają jabłka do skupu po 12 groszy za kilogram.
bEKAkbiq
wiadomości
kraj
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)