Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zbrodnia katyńska
11.09.2012 09:10

Odtajnienie dokumentów katyńskich. "Moralność przegrywa z polityką"

Prezydencki doradca nie oczekuje przeprosin od Amerykanów. Jego zdaniem, najlepszą formą przeprosin było właśnie odtajnienie dokumentów na temat Katynia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/Reporter)

Moralność przegrywa z polityką - tak ujawnienie amerykańskich materiałów o Katyniu ocenia doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. Z dokumentów wynika między innymi, że już w 1943 roku do administracji Franklina Roosevelta dotarły raporty o zbrodni katyńskiej, ale Biały Dom nie chciał ich ujawniać.

Zdaniem Tomasza Nałęcza, który był gościem Salonu Politycznego Trójki, Amerykanie postąpili wówczas zgodnie ze swoim interesem narodowym. Gdyby ujawnili zbrodnię katyńską, mogliby narazić na szwank życie swoich żołnierzy. Jego zdaniem, prezydent Roosevelt wybrał interes państwa, poświęcając interes sojusznika. W opinii Tomasza Nałęcza, skuteczna presja na Józefa Stalina w 1943 roku była _ poza zasięgiem możliwości _.

Prezydencki doradca nie oczekuje przeprosin od Amerykanów. Jego zdaniem, najlepszą formą przeprosin było właśnie odtajnienie dokumentów na ten temat. Tomasz Nałęcz powiedział, że teraz brakuje jeszcze kluczowej dokumentacji rosyjskiej w tej sprawie. Jego zdaniem, reakcja Moskwy świadczy o tym, że odtajnione materiały nie są bez znaczenia.

Amerykańskie dokumenty zostały odtajnione z inicjatywy amerykańskiej parlamentarzystki, Marcy Kaptur. Wczoraj minister Radosław Sikorski złożył oficjalne podziękowania dla niej, a ich treść odczytano podczas uroczystości odtajnienia materiałów na Kapitolu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tuszowali prawdę o Katyniu. Są dokumenty Opublikowane dokumenty przemawiają na rzecz poglądu, że wyciszanie przez rząd USA pomogło ukryć odpowiedzialność Sowietów za zamordowanie 22 tys. polskich oficerów i innych więźniów.
USA powinny przeprosić Polskę. "To tłumienie prawdy!" Amerykanie postanowili w końcu ujawnić ważne dokumenty dotyczące Polski.
Otrzymamy "prawie wszystkie akta z Katynia" Polska otrzyma wszystkie akta rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia z wyjątkiem tych, które zawierają dane operacyjno-wywiadowcze.
Tagi: zbrodnia katyńska, radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz