Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odszkodowania od Skarbu Państwa. Dawny mieszkaniec Mazur żąda 180 tys. zł

0
Podziel się:

Dawny właściciel nie może odzyskać siedliska, bo ma ono już nowego właściciela, którego chroni rękojmia księgi wieczystej. Dlatego żąda równowartości pozostawionej działki i chce by państw wypłaciło mu 180 tys. zł.

Odszkodowania od Skarbu Państwa. Dawny mieszkaniec Mazur żąda 180 tys. zł
(rutlo/CC/Flickr)

Odszkodowania w wysokości 180 tys. zł żąda od Skarbu Państwa dawny mieszkaniec Mazur, który wyjechał 30 lat temu do Niemiec, pozostawiając gospodarstwo rolne pod Szczytnem. Mężczyzna odzyskał już 15 hektarów lasu, które po jego wyjeździe przejęły Lasy Państwowe.

Jak poinformował mecenas Andrzej Jemielita, 60-letni Dieter Lorenc, który jeszcze przed wyjazdem z Polski odziedziczył siedlisko z 15 hektarami lasu i siedmioma hektarami ziemi rolnej, złożył w sądzie okręgowym w Olsztynie pozew o odszkodowanie.

Jak wyjaśnił pełnomocnik, dawny właściciel nie może odzyskać siedliska, ponieważ ma ono już nowego właściciela, którego chroni rękojmia księgi wieczystej. Dieter Lorenc żąda więc równowartości pozostawionego siedliska wraz z gruntami rolnymi. Chce, by Skarb Państwa wypłacił mu za to 180 tys. zł.

Lorenc odzyskał już 15 hektarów lasów koło Szczytna. Proces, który trwał w tej sprawie od 2006 roku, a zakończył się w czerwcu tego roku przed sądem rejonowym w Szczytnie, dotyczył zmiany zapisów w księdze wieczystej. Lorenc chciał, by wykreślić z niej Lasy Państwowe, które widniały jako właściciel 15-hektarowego lasu i wpisać w to miejsce jego jako właściciela.

Korzystne dla Lorenca rozstrzygnięcie sądu w Szczytnie w tej sprawie oznacza, że dawny właściciel znów może rozporządzać dowolnie nieruchomością odziedziczoną po ojcu.

To jedna z kilku spraw toczących się przed sądami na Warmii i Mazurach, które dotyczą zwrotu mienia albo odszkodowań za nieruchomości pozostawione po wyjeździe do RFN przez tzw. późnych przesiedleńców.

Najgłośniejszą była sprawa Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna. Sądy - Rejonowy w Szczytnie i Okręgowy w Olsztynie - odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
200 milionów rocznie za stracone grunty Projekt ustawy zgłoszony przewiduje przeznaczenie w latach 2013-15 do 200 mln zł rocznie na odszkodowania za nieruchomości przejęte dekretem Bieruta.
Przełom w odszkodowaniach za czasy PRL? Prezydent poprze ustawę, która ureguluje kwestię rekompensat za zabraną własność prywatną. Tylko w Warszawie szacuje się je na...
Wielkie odszkodowanie za błędy skarbówki Jeśli wyrok się uprawomocni, państwo będzie musiało zwrócić łącznie z odsetkami około 50 mln zł.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)