Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nieruchomości
11.02.2015 14:22

Odszkodowania dla przesiedleńców: blisko pół miliona dla emigranta

Żądanie dotyczyło rekompensaty za pozostawione 30 lat temu po wyjeździe na stałe do Niemiec gospodarstwo rolne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/REPORTER)

Kwotę 451 tys. zł odszkodowania ma wypłacić Skarb Państwa dawnemu mieszkańcowi Mazur Dieterowi Lorenzowi za pozostawione po wyjeździe do RFN gospodarstwo. Taki wyrok wydał w środę Sąd Okręgowy w Olsztynie. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Składając pozew w 2013 r. dawny mieszkaniec wsi Warchały koło Szczytna żądał 180 tys. zł od Skarbu Państwa. Żądanie dotyczyło rekompensaty za pozostawione 30 lat temu po wyjeździe na stałe do Niemiec gospodarstwo rolne.

Jak poinformowała rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska sąd w wyroku zasądził od pozwanego Skarbu Państwa na rzecz dawnego właściciela kwotę 451 tys. zł. Zasądził także od Skarbu Państwa na rzecz powoda kwotę 8,7 tys. zł jako zwrot kosztów procesu.

Pełnomocnik Dietera Lorenza mec. Andrzej Jemielita powiedział, że wysokość odszkodowania zasądzonego przez sąd jest znacząco wyższa od kwoty żądanej w pozwie. Wynika to z opinii biegłego, który został powołany przez sąd do oszacowania wartości nieruchomości pozostawionej przed 30 laty po wyjeździe Lorenza na stałe z Polski.

Jak wyjaśnił pełnomocnik, dawny właściciel nie mógł odzyskać siedliska, ponieważ ma ono już nowego właściciela, którego chroni rękojmia księgi wieczystej. Dieter Lorenz żądał więc równowartości pozostawionego siedliska wraz z gruntami rolnymi.

Lorenz odzyskał już 15 hektarów lasów koło Szczytna. Proces, który trwał w tej sprawie od 2006 roku, a zakończył się w 2013 r. przed sądem rejonowym w Szczytnie, dotyczył zmiany zapisów w księdze wieczystej. Lorenz chciał, by wykreślić z niej Lasy Państwowe, które widniały jako właściciel 15-hektarowego lasu i wpisać w to miejsce jego jako właściciela.

To jedna z kilku spraw toczących się przed sądami na Warmii i Mazurach, które dotyczą zwrotu mienia albo odszkodowań za nieruchomości pozostawione po wyjeździe do RFN przez tzw. późnych przesiedleńców.

Najgłośniejszą była sprawa Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna. Sądy - Rejonowy w Szczytnie i Okręgowy w Olsztynie - odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Chce od Skarbu Państwa 250 tysięcy złotych Odszkodowania domaga się Andreas S., syn Warmiaków, którzy w latach 70. XX w. wyjechali na stałe do RFN, pozostawiając w Gietrzwałdzie gospodarstwo rolne.
Bose pozywa Beats. Chodzi o technologię redukcji hałasu. Producent wysokiej klasy sprzętu audio - firma Bose oskarżyła niedawno przejętą przez Apple firmę Beats o naruszenie pięciu patentów dotyczących aktywnej redukcji hałasu w słuchawkach.
Sąd proponuje ugodę w sprawie byłego Optimusa Sąd zakończył postępowanie dowodowe, ale nie wydał wyroku. Zachęca obie strony, czyli CD Projekt -...
Tagi: nieruchomości, mazury, odszkodowania, sąd, rekompensata, odszkodowanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz