Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odroczono proces byłego dyktatora Riosa Montta

0
Podziel się

Były generał jest oskarżony o zbrodnie ludobójstwa wobec Indian podczas wojny domowej w latach 1982-1983.

Efrain Rios Montt
Efrain Rios Montt ((Wikimedia Commons CC 3.0))
bEaaylpN

Ponowny proces byłego dyktatora Gwatemali 88-letniego Efraina Riosa Montta, który miał rozpocząć się wczoraj, został odroczony. Były generał jest oskarżony o zbrodnie ludobójstwa wobec Indian podczas wojny domowej w latach 1982-1983.

Wczoraj obrońcom Riosa Montta udało się odsunąć od tego procesu sędzię Jeannette Valdez, która ich zdaniem jest stronnicza, gdyż w swej pracy magisterskiej z 2004 r. wyraziła opinię na temat ludobójstwa. Valdez temu zaprzecza. Rios Montt w maju 2013 roku został skazany na 80 lat więzienia za zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie wojenne. Uznano go wówczas za sprawcę śmierci 1771 Majów z plemienia Ixil. Proces został jednak po 10 dniach unieważniony przez Trybunał Konstytucyjny z powodu _ błędów proceduralnych _.

W najbliższych dniach wymiar sprawiedliwości wskaże nowy sąd, przed którym stanie Rios Montt. Wyznaczy też datę ponownego procesu. Valdez przed decyzją o odsunięciu zdążyła nakazać Riosowi Monttowi udział w rozprawach, odrzucając wniosek jego adwokatów o zwolnienie go z tego obowiązku z powodów zdrowotnych. Były generał został przetransportowany do szpitala karetką pogotowia; na salę rozpraw wniesiono go na noszach. Przed sądem demonstranci wykrzykiwali: _ Ludobójstwo! _ i _ Chcemy sprawiedliwości! _.

bEaaylpP

Wczorajsza decyzja wywołuje obawy o zdolność gwatemalskiego systemu sprawiedliwości do sądzenia byłego dyktatora. _ - Jest to nie tylko bardzo frustrujące, ale też świadczy o tym, ze sądy w Gwatemali nie są niezależne i ulegają politycznej presji _ - powiedział dyrektor oddziału Human Rights Watch (HRW) ds. Ameryki Łacińskiej Jose Miguel Vivanco. W poniedziałek na ławie oskarżonych miał też zasiąść były szef wywiadu wojskowego Jose Mauricio Rodriguez, uniewinniony podczas pierwszego procesu.

Rios Montt, jeden z najbardziej krwawych dyktatorów w Ameryce Środkowej, był pierwszym skazanym przez gwatemalski sąd zbrodniarzem wojennym spośród odpowiedzialnych za eksterminację rdzennej ludności indiańskiej w toku 36-letniej wojny domowej (1960-96).

Według szacunków ONZ ofiarą tej wojny padło 200 tysięcy Gwatemalczyków, głównie Majów. Za prezydentury Riosa Montta siły rządowe i sprzymierzone z nimi jednostki paramilitarne stosowały taktykę spalonej ziemi: wkraczały do zamieszkanych przez Majów wsi, dokonywały tortur i gwałtów, mordowały bezbronną ludność, którą podejrzewały o pomaganie lewicowej partyzantce.

Czytaj więcej w Money.pl
Trzęsienie ziemi w Gwatemali. Są ofiary Centrum wstrząsu o sile 7,1 w skali Richtera znajdowało się na głębokości 60 kilometrów w meksykańskim stanie Chiapas.
10 lat więzienia dla byłego żołnierza spec sił Jorge Sosa brał udział w masakrze mieszkańców wioski Dos Erres w 1982 roku.
bEaaylqq
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)